8 cest k rozloučení s uplynulým rokem

Můj tchán je renesanční člověk a v srdci romantik. Každý rok, když se prosinec chýlí ke konci, říká, že jde bilancovat. Zavře se do kovárny a v přítomnosti ohně a železa si dumá nad rokem, který prožil.

Mě se ta myšlenka moc líbí a začala jsem to dělat taky – a už nejen ve své hlavě. Zjistila jsem, že to je naprosto úžasný způsob, jak přijmout odcházející rok, nechat zapadnout vše na své místo a vytvořit prostor roku následujícímu. Dokonce jsem na toto téma natočila meditaci, kterou si můžete zdarma stáhnout ZDE.

To není ale to jediné, co dělám. Tahle duchovní stránka je nesmírně důležitá, není to však jediná strana mince. Já se ve své práci s lidmi řídím heslem, že pokud není duchovno doplněno praktickým životem, je dobré leda tak na to, jaké sprostší slovo v sobě obsahuje, když dáte pryč slovo “duch” 🙂

No, zpět k bilancování! Kdo sledujete moji FB stránku tak víte, že téma dokončování odcházejícího roku začínám cítit už na konci listopadu, ale nejvíce potom v prosinci. Obracím se do sebe, ať už v meditacích a nebo v běžném životě a dělám reálné kroky k dokončení a uzavření roku. Jaké to jsou?

1. Čistím vztahy

Vztahy jsou základem lidského prožívání na zemi a jsou to nejdůležitější, proč tu vůbec jsme. Alespoň já to tak vnímám. Na konci každého roku se snažím pravdivě se podívat sama do sebe a říct si, komu jsem tento rok ublížila – a jít a omluvit se. Taky se dívám, kdo tento rok ublížil mě – a snažím se to čistit a odpouštět. V obou případech se snažím dělat skutečné kroky vedoucí k vyčištění vztahu a pokud se stane, že to v realitě nejde, tak na vyčištění pracuji sama. Často v tom případě dojde na uvědomění, že do dalšího roku se mnou už tento člověk v mém životě nepůjde.

2. Dokončuji

Ke konci každého roku se sama sebe ptám, jestli je něco, co je třeba dokončit. Vytahuji kostlivce ze skříní a svítím si na ně. Projekty a věci, kterým se už nechci věnovat, vědomě pouštím. Dokončuji, co je třeba a do čeho se mi třeba nechtělo. Snažím se vzpomenout i na různé sliby, které jsem lidem dala – abych do nového roku vkročila s co nejčistším štítem a jen s tím, co skutečně chci dělat a prožívat.

3. Uklízím, vyklízím a dělám prostor

Kostlivce ze skříně netahám jen pomyslně. K Vánocům se váže i předvánoční úklid a ten je skvělou příležitostí pro to zhodnotit, co ve svém následujícím životě chci ve své fyzické blízkosti a co je na čase pustit a čeho je třeba se zbavit. Neuvěřitelně, ale neuvěřitelně se mi tím duševně ulevuje a zbavuju se tím spousty psychické zátěže. Uznávám, že mezi svátky se jednomu do této aktivity možná chtít nebude, ale třeba se mezi vámi nějaký nadšenec najde. Protože teď je ten správný čas!

4. Čistím prostor i virtuálně

Jen se přiznejte – jak vypadá váš počítač, telefon, emailová schránka? Jestli jste alespoň trošku jako já, bude potřebovat pěknou čistku. Virtuální prostor se mi vždycky zanese ani nevím jak. Věnuju čas i tomuto a na konci roku si mažu si z počítače staré soubory a nepotřebná data. Třídím fotky, promazávám si telefon, zálohuju, co chci zachovat a loučím se s díky se zbytkem.

5. Děkuji

Jako důležitou součást tohoto očistného procesu konce roku vnímám právě vděčnost, které jsem tento měsíc věnovala celý článek. Snažím si najít chvilku (nebo soubor chvilek :)) a vzpomenout si, kdo mě tento rok doprovázel, kdo mě mile překvapil, koho jsem poznala a s kým jsem zažila něco krásného. Těmto lidem děkuju, klidně jen v duchu. A nebo i nahlas 🙂 Díky vědomé vděčnosti si uvědomuji, jaké dary jsem dostala a co mi bylo dovoleno prožít. Tahle část je také součástí mé Meditace rozloučení s uplynulým rokem, kterou si zdarma můžete stáhnout ZDE a nebo na konci tohoto článku.

6. Odpouštím a pouštím

Při vzpomínání na uplynulý rok narážím i na složité situace, na věci, co mě zranily. I těm se v myšlenkách věnuji a pracuji na jejich přijetí, smíření, odpuštění a puštění všeho, co už nepotřebuju a s čím už se nechci další rok vláčet. Cest jak toto udělat je mnoho a jedna z nich na vás čeká v mé Meditaci rozloučení s uplynulým rokem 🙂

7. Rekapituluji

Rekapitulace se prolíná všemi oblastmi, které jsem zde nastínila a je mimo jiné také důležitou součástí mé Meditace rozloučení s uplynulým rokem. Věnuji pozornost tomu, co jsem uplynulý rok prožila, měsíc po měsíci, s diářem, s fotkama, ve své hlavě, dýchám, odpouštím, děkuji, prožívám. Ty nejdůležitější momenty si zapisuji, stačí v bodech či pár větách. Pomáhá mi to soustředit se na to důležité i při následné tvorbě vizí nového roku.

8. Medituji

Obracím se do sebe a to zejména v období kolem slunovratu. Využívám období, kdy je kolem mě v přírodě velká tma a nořím se do hlubin své duše. Jde mi to mnohem lépe než na jaře s jeho natěšením na celý průběh roku, v plnosti a veselosti léta, dokonce i lépe než v sychravosti podzimu. Tma léčí, pokud jí necháte, pustíte své strachy, podíváte se jim do očí a rozplynete se v nich. Kdysi jsem slyšela rčení: “Někdy se svými vnitřními démony bojuji a jindy se jen tak objímáme.” Tak v této temnotě já se s nimi objímám.

 

A jak to máte vy? Cítíte na sobě taky konec roku, máte potřebu dokončovat, rekapitulovat, bilancovat? Jaké máte zvyky, aktivity, co děláte? Dejte mi vědět do komentářů, moc ráda se inspiruju 🙂

 

Slíbenou Meditaci rozloučení s uplynulým rokem…

….si můžete ZDARMA stáhnout ZDE

Jsem průvodkyně v osobním rozvoji, která propojuje minimalismus a spiritualitu. Vedu lidi do kontaktu s jejich spirituální částí, s jejich nitrem a podstatou. Ukazuji cesty, jak vědomě uchopit svůj život a s pomocí minimalismu si vytvořit prostor a čas na vše podstatné. Moji cestu k minimalismu a spiritualitě objevíte TADY Máte pět minut? Pojďte se ponořit do tady a teď v unikátní meditaci ZDARMA s názvem "Já jsem tady a teď. Láká vás ponořit se hlouběji do své duše? Podívejte se na meditační balíček "3 MEDITACE PRO VĚDOMÝ DEN"
Komentáře