Cesta z konfliktu, ZN: pouze pro odvážné!

Vztahy mezi lidmi jsou jedny z nejdůležitějších zkušeností, kvůli kterým tu vlastně na Zemi jsme. A taky patří k těm nejnáročnějším. Vztah je vlastně takový most mezi dvěma lidmi, který je tvořen z energie obou dvou. Každý do něj vnáší to svoje, představy, sny, touhy, očekávání a pohled na věc. A protože jsme každý jiný, všechny tyhle představy, sny, touhy, očekávání a pohledy na věc máme prostě jiné. Aby přes tu odlišnost mohl vztah fungovat a mohli jsme se navzájem pochopit, existuje komunikace.

Jenže ta někdy vázne. A někdy dost fatálně, zejména, pokud potřebujeme vyřešit nějaký konflikt a nedaří se najít společnou řeč.

Protože do toho bodu se časem zákonitě dostane naprosto každý vztah, ať už partnerský, pracovní, přátelský a jakýkoliv další. Bod, ve kterém je dusno, je problém, obě strany se cítí nepochopeny, ublíženy, nevyslyšeny a nebo i tak, že si „musí prostě udržet to svoje“.

Je až klišé opakovat, že nás takové důležité věci jako komunikovat mezi sebou a řešit konflikty nikdo moc neučil a rozhodně ne na škole. Ale prostě neučil, no. Zpětně s tím nic nenaděláme a tak jediné, co udělat opravdu můžeme, je najít si to teď, v dospělosti, vyzkoušet, co nám funguje a to potom svým dětem a svému okolí nabídnout jako možnost a cestu.

A to tady dneska dělám. Sdílím, co jsem objevila, co mi přijde zajímavé a používám já, při koučování i v soukromém životě.

Technika pochází od léčitelky amerického původu, Teal Swan a spočívá v úplném otevření se a odkrytí pravdy druhému člověku. Nebo taky jen sobě. Ačkoliv je tohle cvičení původně zamýšlené pro párové sdílení, může se stát velmi zajímavým výletem do vlastního nitra i pro jednotlivce, třeba pokud váš protějšek, se kterým řešíte konflikt, nemá chuť podobná cvičení provádět.

A  teď k samotnému procesu – Teal tvrdí, že existuje 5 základních částí, které tvoří úplnou pravdu v daném konfliktu:

1. Hněv
2. Bolest
3. Strach
4. Porozumění
5. Láska

„Většinou si dovolujeme, abychom si byli vědomi a vyjádřili jen jednu část úplné
pravdy. Například pokud pojedeme v autě a někdo nás zezadu nabourá, hned se
hodně, hodně naštveme a viníme z toho člověka, který do nás narazil. Můžeme
nechat sebe a ostatní uvědomit si jen tu zlostnou část ohledně pravdy a ohledně
toho, jak se cítíme. Ale ta celá pravda je mnohem komplexnější a zahrnuje
myšlenky, které korespondují se všemi emocemi uvedenými nahoře.

Nebo si dovolíme, abychom si byli vědomi toho, že jsme kvůli určitému konfliktu ublíženi nebo se bojíme, ale nedovolíme sobě nebo ostatním uvědomovat si hněv, který cítíme. Je to přirozená obrana a chování, které se učíme v našich formativních letech, abychom si jen dovolili zkoumat a vyjádřit určité aspekty úplné pravdy, ale ne všechny. Ale uzdravení pochází z toho, že to všechno víme a vyjadřujeme.“

– Teal Swan –

Tím, že projdete těmito pěti fázemi, plně si uvědomíte každý jejich aspekt a ukážete vše druhému člověku, se daný vztah může začít uzdravovat. Dost možná přijdete na to, že každý žijete úplně jiný konflikt. To, co nejvíce vadí vám a považujete to za očividné, váš protějšek třeba vůbec nevidí a nebo za důležité nepovažuje.

Pro to, abyste mohli toto cvičení aplikovat na vaše vztahy, je třeba splnit několik podmínek:

1. Oba musíte chtít na vztahu pracovat, posunout ho či zachránit. Opravdu oba. Pokud chce jen jeden, nestačí to. Obnažíte tady svou duši. A pokud to ten druhý neudělá též, budete se cítit přesně tak, jako když nazí stojíte před někým oblečeným.

2. Musíte mít odvahu ukázat vše, co vás zranilo. To, co opravdu bolelo. To, za co se třeba i stydíte. Odvahy je tady vlastně potřeba vážně hodně. Bez ní to ale fungovat nebude a budete jen klouzat po povrchu.

3. Je třeba, abyste do cvičení vstupovali se záměrem pochopit toho druhého, zjistit jeho skutečné potřeby a pokusit se společně naplnit ty jeho i svoje, najít společnou cestu. Nemůžete být v bojovném módu o obhájení si svojí vlastní pravdy, vy ani váš protějšek. Prioritou zde musí být vztah, ne vaše ego.

A jak tedy na to?

V ideálním případě si vytiskněte text cvičení, který bude následovat, jednu kopii si vezměte vy, jednu váš partner, na chvíli si někam zalezte a oba si svůj list vyplňte. Dejte si tolik času, kolik budete potřebovat. Jednotlivé formulace můžete použít i víckrát, neomezujte se jen na jednu větu.  Nepřeskakujte od jedné oblasti k druhé, nejdřív sami v sobě prozkoumejte, že už opravdu nemáte co dodat. Už jen v této části budete zažívat silné aha momenty a mnoho věcí bude vyplouvat na povrch a léčit se.

Až budete mít oba pocit, že jste vypsali vše, co bylo potřeba, sejděte se v jedné místnosti a dohodněte se, kdo přečte svůj list jako první. Dokud čte váš partner, nesmíte ho přerušovat, pouštět se do diskuze a jakkoliv do jeho projevu vstupovat. Jen poslouchejte, dávejte prostor a trénujte empatii a vcítění se. Potom se vyměňte. Pokud nechcete číst nahlas, můžete se domluvit, že si papíry navzájem vyměníte a přečtete.

Když už máte jasno v tom, jak se doopravdy cítíte vy i váš protějšek, nastává prostor pro respektuplnou diskuzi, hledání společné cesty a vzájemného naplnění potřeb vás obou. 

Technika k doplnění je ZDE:

VZTEK
Proč jsem naštvaný/á?
Co/koho z toho viním a proč?
K čemu/ke komu cítím odpor a proč?
Hrozně mě štve, že….
Mám už dost….
Nesnáším……

BOLEST
Co mě ohledně této situace činí tak smutným?
Jsem opravdu zraněn/a (čím)….
Cítím se hrozně zklamán/a (čím)…

STRACH
Co mě na této situaci děsí? Proč cítím strach?
Mám strach, že…
Děsí mě, když…
Proč mě to děsí/proč z toho mám strach?
Co ohledně této situace mě způsobuje, že se cítím nejistý/á?
Co je ta hluboká rána, která se skrývá za vztekem a smutkem?
Jakou bolestnou věc mi tato situace připomíná?

POROZUMĚNÍ
Lituji…
Je mi líto, že….
U které části této situace cítím zodpovědnost?
Nechtěl/a jsem…
Rozumím tomu, že…
Vím, že jsem občas… (nějaký/á nebo něco dělám)
Za co bych chtěl/a odpuštění? (co cítím, že je můj podíl na této situaci a mrzí mě)

LÁSKA
Uvnitř mám ty nejčistší záměry a ty jsou…
Ve svém srdci chci…
Slibuji, že…
Jaká řešení této situace mě napadají?
Doufám, že…
Cítím vděčnost za…
Odpouštím (co)…
Co oceňuji?
Jaká je láska pod tímhle vším, která se potřebuje dostat ven a být slyšena?

Závěrem…

Je možné, že díky této technice se konflikt vyřeší mnohem dříve, než byste si dovolili doufat. Jeden z největších kamenů úrazu v různých konfliktech je totiž často to, že máme potřebu mít za každou cenu pravdu, uchránit si to svoje.  Protože ta naše pravda je přeci pravdivá, nejpravdivější! Chceme vlastně „vyhrát“, uchránit si své ego.

Tahle technika nás ale nutí složit zbraně, kterými bráníme ty nejbolavější zranění. Nejen, že zranění přestáváme bránit egem, my to zranění dokonce úplně odkryjeme a ukážeme druhému člověku!

Garantuju vám, že ten, komu na vás skutečně záleží, nepůjde a do takto odhaleného zranění vám ještě víc nebude dloubat. Naopak – konečně ho možná uvidí, uslyší, ucítí – a konečně ho možná společně ošetříte. To ale platí i naopak – pro vás. Žádná bolest není tak malá, aby nemohla dostat prostor k uzdravení.

Buďte tedy laskaví k sobě i k druhému. Ať všechny konflikty zdárně vyřešíte a vaše cesty životem jsou protkány porozuměním.

♥ H.

PS: Tahle technika je volně přístupná na webu Teal Swan (link zde), avšak pouze v angličtině. Proto jí tu se svým komentářem sdílím, zejména pro ty, kteří se necítí jistí ve čtení odborného anglického textu. Ať slouží! ♥

PPS: A protože jsem fakt hodná, tak tady máte pracovní list s technikou zdarma, takže nemusíte nic pracně kopírovat, ukládat a formátovat. Nemusíte taky zadávat email, nemá to žádný háček.

PRACOVNÍ LIST SI ZDARMA STÁHNU ZDE

Jsem průvodkyně v osobním rozvoji, která propojuje minimalismus a spiritualitu. Vedu lidi do kontaktu s jejich spirituální částí, s jejich nitrem a podstatou. Ukazuji cesty, jak vědomě uchopit svůj život a s pomocí minimalismu si vytvořit prostor a čas na vše podstatné. Moji cestu k minimalismu a spiritualitě objevíte TADY Máte pět minut? Pojďte se ponořit do tady a teď v unikátní meditaci ZDARMA s názvem "Já jsem tady a teď. Láká vás ponořit se hlouběji do své duše? Podívejte se na meditační balíček "3 MEDITACE PRO VĚDOMÝ DEN"
Komentáře