Recept na štěstí

Dvě lžíce radosti, kus pochopení, díl vhodného partnerství a špetku odvahy… Takový recept na štěstí bohužel neexistuje, ačkoliv by ho chtěl každý. Že v názvu slibuju a “skutek utek”? Ale kdeže. On totiž jeden takový tajný návod na okamžité zvýšení prožívaného štěstí doopravdy je… a já vám ho prozradím.

V dnešní době často klademe rovnítko mezi štěstí a peníze, štěstí a úspěch, štěstí a výsledky. Myslíme si, že budeme šťastní AŽ. Až najdeme životního partnera, až si ho vezmeme, až budeme mít děti, až si koupíme dům, až dosáhneme povýšení. Jsme jako křečci v kolečku, stále se z něčím honíme.

Ale žijeme doopravdy šťastně?

Možná jste se už setkali s tím, že se vám to povedlo – dosáhli jste povýšení, koupili jste si dům vašich snů nebo uzavřeli manželství a z celkem krátkodobého euforického pocitu štěstí jste se rychle dostali zpět do “normálu”. Třeba vás pohltily další starosti a nové cíle – zjistili jste, jaké všechny rekonstrukce budete muset udělat, v zaměstnání se s povýšením objevily i nové překážky a další příležitosti. Prožívání štěstí? Na to vlastně nezbyl čas. Kolečko se pootočilo a běžíme dál!

Stop. Zastavme se na chvíli.

Štěstí AŽ je tedy muška zlatá, nedostižná a když už se něco povede, štěstí člověk cítí jen chvíli. Tudy cesta nepovede… Mysl chce stále víc a víc, nic jí vlastně nestačí. Musíme jí obejít.

Můj instantní recept na štěstí obsahuje jednu jedinou ingredienci. Není drahá, vlastně nestojí vůbec nic. Můžete ji mít kdykoliv si vzpomenete, bez čekání, bez front. Je totiž ve vás.

Tou tajnou přísadou je prachobyčejná vděčnost. Vděčnost je kořením života, bez vděčnosti život chutná mdle. Je o zastavení se, vystoupení z honby za vším, co ještě nemáme. Vděčnost znamená uvědomit si požehnání, kterých má každý spoustu.

Možná patříte k pesimistům a škarohlídům, věčným stěžovatelům, kteří si brblají pod vousy “to by mě teda zajímalo za co bych měl bejt vděčnej…”.

A já vám říkám – za všechno.

Fakt, že čtete tyto řádky znamená, že žijete ve střední Evropě v jedné z nejbezpečnějších, nejpohodlnějších a nejbohatších zemí světa – co by za to mnoho lidí dalo. Máte počítač nebo telefon – to není samozřejmost. Tato zařízení vám napájí elektřina, kterou někdo musel vyrobit a důmyslným systémem dovést až k vám. Sedíte na pohodlné židli, nebo se dokonce válíte ve své vlastní posteli. Víte, kolik lidí ji nemá? Pokračujeme dále – tento text si můžete přečíst. Žijete v zemi, kde nejen že můžete, ale dokonce musíte chodit do školy. Pro mnoho dětí nesplnitelný sen. Ke čtení také potřebujete funkční oči – a i ty máte. Můžete se dívat na svět a pozorovat ho. Mě teda přijde, že to je už pěkná řádka věcí, za které můžete být vděčni.

Víte, co dělá to štěstí? Uvědomění. Zaměření pozornosti.

My lidé máme takovou evolučně důležitou vlastnost – analyzujeme svět kolem sebe a zaměřujeme se na nebezpečí a diskomfort. Je to strategie, která nám pomáhala přežít po spousty tisíciletí. Zajišťuje ale přežití a ne prožití. Ráda bych si myslela, že jsme jako lidská rasa evolučně dále a můžeme se vědomě rozhodnout a svou pozornost zaměřit tam, kam chceme – tedy ke štěstí.

Vděčnost plodí štěstí. Ne naopak. Takže ještě jednou: vděčnost plodí pocity štěstí. To je ten tajný recept na štěstí. Čím více si budete uvědomovat. co všechno máte a prožíváte, tím šťastnější budete – takhle jednoduché to je…

Mám pro vás tedy takovou výzvu. Pokuste se nebrat všechno co máte jako standard a samozřejmost. Vytvořte si z vděčnosti návyk.

Vyjadřujte vděčnost za vše co máte. Stačí sami v sobe, v duchu. Každý večer než půjdete spát si najděte tři nejlepší věci, které se vám ten den přihodily a buďte za ně vděční. Třeba ten vynikající dortík, co jste si dali. To, že vám zavolala kamarádka, kterou jste dlouho neslyšeli. Obrázek, který vám přineslo ze školky vaše díte.

Poděkujte za svou rodinu, za partnera, pokud ho máte. Za samotu a čas na sebe, pokud ho nemáte. Za zdraví, protože můžete dělat spoustu věcí. Za nemoc, protože vás třeba může něco naučit. Poděkujte za to, že máte tekoucí pitnou vodu kdykoliv k dispozici. Že máte co jíst a můžete si dokonce vybírat. Že si můžete vybrat dokonce partnera, místo k žití, své povolání,  cokoliv co chcete. Za svobodu. Za možnosti. Vyjádřete vděčnost za své tělo, díky kterému vlastně žijete. Buďte vděční za život sám.

Čím většího uvědomění svého štěstí dosáhnete, tím více ho budete prožívat.

Na závěr mám pro vás ještě jednu perličku, jeden důvod, proč praktikovat vděčnost. V alternativních kruzích se hodně hovoří o zákonu přitažlivosti – ve zkratce to znamená, že do svého života přitahujete to, na co zaměřujete pozornost. Když si tedy zaměříte pozornost na to, za co můžete být vděční, do vašeho života vstoupí více věcí, za které můžete cítit vděčnost.

Ať už jste zastáncem alternativna či klasiky a vezmete to z jednoho či druhého pohledu, tohle vám zaručím: praktikujte vděčnost každý den a zjistíte, že váš život je naplněn mnoha šťastnými okamžiky. Za to dávám ruku do ohně.

Máte problém cítit vděčnost a obecně své emoce?

Napsala jsem pro vás praktický návod:

 

STÁHNĚTE SI HO ZDARMA ZDE

Jsem průvodkyně v osobním rozvoji, která propojuje minimalismus a spiritualitu. Vedu lidi do kontaktu s jejich spirituální částí, s jejich nitrem a podstatou. Ukazuji cesty, jak vědomě uchopit svůj život a s pomocí minimalismu si vytvořit prostor a čas na vše podstatné. Moji cestu k minimalismu a spiritualitě objevíte TADY Máte pět minut? Pojďte se ponořit do tady a teď v unikátní meditaci ZDARMA s názvem "Já jsem tady a teď. Láká vás ponořit se hlouběji do své duše? Podívejte se na meditační balíček "3 MEDITACE PRO VĚDOMÝ DEN"
Komentáře