Jak na rituální jarní úklid

Že jsem fanda minimalismu, to pravidelní čtenáři tohoto blogu už dozajista vědí. U nás doma jsme ve fázi, kdy mi můj muž počítá, kolikrát denně řeknu slovo “minimalismus” 😀 Dneska ale chci psát o trochu jiném druhu úklidu prostoru, než je zbavování se věcí – a to o čištění, úmývání a smýčení.

Malá vsuvka: Kdybyste někdo řekl mému hipísáckému čtyřiadvacetiletém já, že někdy napíše článek o úklidu, tak si dost poklepe na čelo 😀

Ale zpět k tématu. Nedávno jsem si všimla, že se mi už nespí tak dobře, jako dřív. V noci jsem se víc budila a necítila jsem  tak příjemně, jako vždycky. Celý náš dům miluju a ložnici snad úplně nejvíc. Má okna zeleně, do údolíčka, kde se pasou koně a když z nich vyhlédnu, vidím naše slepice a husy. Vesnická idyla. Uvědomila jsem si ale, že když jsem dělala pořádnou, rituální očistu domova, dcera ještě nebyla na světě. Bylo na čase to napravit.

Jako vše, co používáme, i náš prostor si zaslouží svůj díl vědomé pozornosti. Ani ne tak proto, aby nám mohl správně sloužit, spíš abychom mohli žít ve vzájemné, provázané symbióze. Vše ovlivňuje vše.

Co je to ten rituální úklid?

V základu je dost podobný jakémukoliv jinému většímu úklidu – vysavač, koště, kyblík, hadr, prachovka. Liší se ale tím, že uklízím i jiné sféry než jen okem viditelné – díky soli, šalvěji, zvukům tibetské mísy a plamenu svíce.

Jak ho dělám?

Začínám záměrem. Záměr je silná věc, je to důvod našeho konání, odpověď na naše “proč”. Když chci rituálně uklidit, mířím výš než na fyzickou čistotu. Chci prostor očistit od všech energií, které tam nepatří, stagnují tam a zamezují volnému proudění. Uvědomím si tuhle myšlenku a s ní se pouštím do úklidu. Můžu si poprosit o požehnání, o podporu mého záměru a to kohokoliv, v koho/co věřím.

Nejdřív si v místnosti otevřu všechna okna a vytvořím tak cestu, aby mohlo odejít, co už u sebe doma nechci. Pustím si hudbu, kterou cítím, že já a místnost v dané chvíli potřebujeme. Pro tentokrát jsem zvolila klasické chantování Om mani padme hum, které jsem si během úklidu zpívala společně s mnichy.

S úklidem začínám od stropu – koštětem ho celý ometu, hlavně v rozích a stejně smetu i stěny. Představuju si, jak koště zachycuje nejen hmatatelnou špínu, ale i tu energetickou. Všechen nábytek odstavím od stěn, ano, včetně té těžké skříně v rohu i naší velké rodinné postele. Vymetu, případně vysaju všechny rohy, zákoutí, nepřístupná místa a smetí odnesu hned do popelnice. Tam, kde je nejvíc nechtěného (pavučiny, prach, špína), tam většinou ulpívá i energie, kterou už nechceme.

Vezmu klasickou kuchyňskou sůl a nasypu jí tam, kde cítím, že je to třeba. Bývají to opět nejvíc rohy, ale třeba i prostor pod postelí v místech hlavy. Intuitivně sypu tolik, kolik potřebuji. Někde dělám hromádky, jinde zase sůl jen tak lehce poházím. V tomto okamžiku můžu poprosit o to, aby sůl vyčistila prostor, jak jen umí.

Následně si dávám pauzu, odcházím a do prostoru se zpět vracím za půl hodiny až hodinku. Poděkuji soli a všechnu ji smetu a vynesu hned do popelnice. Nenechávám ji v domě – a to ani v odpadkovém koši.

Napustím si do kyblíku vodu, přidám pár kapek levandulového esenciálního oleje a jednu až dvě polévkové lžíce soli a umyju vše, co umýt potřebuje, včetně těch částí podlahy, na kterých běžně stojí nábytek. Voda se solí opět čistí i energeticky. Vodu přiměřeně často vyměňuju a vylívám pryč. Je možné potom vše ještě jednou umýt čistou vodou, to bych ale dělala jen v případě velkého znečištění, což u nás momentálně není.

V tuhle chvíli mám vyčištěno od těch nejhrubších energií, která je zhmotněná i ve fyzické špíně a pavučinách.

Jako další energetickou očistu si na pomoc přináším svazek šalvěje. Můžete si ho koupit různě po internetu, já používám šalvěj, která mi vyrostla na zahradě a jejíž smotek jsem si sama vyrobila. Má pro mě tím pádem největší sílu a mám pocit, že to je prostě nejlepší řešení “na míru”.

Zapaluju šalvěj a prosím jí o pomoc při energetické očistě – ať spálí, co sem nepatří a zanechá volný prostor. Dýmem začínám očišťovat odzhora dolů, tedy nejprve u stropu, hlavně v rozích pokoje a kdekoliv cítím, že je to třeba. Stěny beru spíš “lážo plážo” a u země se opět zaměřuju na rohy a místa, kam mě vede intuice. Poděkuji a šalvěj uhasím.

Pokud bych měla pocit, že je prostor velmi energeticky znečištěn, mohla bych po základním vykouření prostoru zavřít okna, udělat ještě jedno kolo a dým ze šalvěje nechat v místnosti pracovat. Pak bych na chvíli odešla a následně pořádně vyvětrala. Už jen kvůli používání šalvěje při rituálním úklidu ho moc ráda provádím na jaře, když už je tak hezky, že si můžu dovolit mít dokořán otevřená okna klidně několik hodin.

Po očistě šalvějí beru do ruky tibetskou mísu, kterou nechávám rozeznít a obcházím s ní opět celý pokoj s intuitivními zastaveními. Na jejím zvuku můžu poznat, kde je už čisto a kde je ještě třeba dočistit – třeba právě léčivým zvukem tibetské mísy.

V tomto bodě zapaluju bílou svíci keltské bohyně Brigid, která vládne období mezi 1. únorem a 30. dubnem – a ještě jednou prosím, aby její světlo pročistilo prostor od všeho, co tam nepatří a vytvořilo místo všemu novému, čistému a chtěnému. Se svíčkou můžu prostor opět obejít, nebo ji jen chvíli nechat (bezpečně) hořet uprostřed.

S díky ji sfouknu a už mě čeká poslední část a tou je vrátit vše na své místo a umýt podlahu opět vodou se solí a levandulí.

Tak, hotovo – rituální úklid je za námi!

Užívám si krásný, čistý prostor a postupně dávám věci na své místo.

!!! Tohle je důležité! Dávám věci na své místo. Nevracím do pokoje předměty, které tam nemají co dělat a nezanáším si rituálně vyčištěnou místnost dalším balastem. !!!

To by nás pak nezachránila ani tuna soli a šalvěje 🙂

Na závěr mám ještě jednu poznámku – veškerý postup, který jsem vám tu popsala, je můj osobní přístup k rituálnímu úklidu. Takhle ho prostě dělám já. Není to žádná oficální verze, je ryze moje a proto v textu taky najdete spoustu poznámek o tom, že spoléhám na svou intuici – a vy byste měli taky, pokud se do toho pustíte. S naprostým klidem si přidejte i vypusťte cokoliv, co budete tak cítit. Je to váš úklid, váš prostor a vy sami ve vašem nitru nejlépe víte, jak ho očistit.

Pokud máte pocit, že jste “zaseknutí” a neumíte se na sebe naladit, nacítit a nevíte, jak se to dělá, můžete si stáhnout mou pětiminutovou meditaci Já jsem tady a teď, která vás provede během pěti minut do vašeho nitra.  Případně se můžete objednat na individuální sezení, při kterém se můžeme podívat na téma, které aktuálně řešíte.

Budu se moc těšit!

♥ H.

Jsem průvodkyně v osobním rozvoji, která propojuje minimalismus a spiritualitu. Vedu lidi do kontaktu s jejich spirituální částí, s jejich nitrem a podstatou. Ukazuji cesty, jak vědomě uchopit svůj život a s pomocí minimalismu si vytvořit prostor a čas na vše podstatné. Moji cestu k minimalismu a spiritualitě objevíte TADY Máte pět minut? Pojďte se ponořit do tady a teď v unikátní meditaci ZDARMA s názvem "Já jsem tady a teď. Láká vás ponořit se hlouběji do své duše? Podívejte se na meditační balíček "3 MEDITACE PRO VĚDOMÝ DEN"
Komentáře