Proč jsem si zvolila metodu Gestalt koučinku

Za svůj život jsem se potkala s mnoha metodami osobního růstu, klasickými i alternativními a spoustu z nich jsem vyzkoušela – ať už ze zvědavosti či proto, že patřily k mé osobní cestě. Mám zkušenosti s psychology, terapeuty různých směrů, kouči, léčiteli – těmi opravdovými, i těmi, co si na ně jen hrají, i s různými specialisty na osobní rozvoj.

V rámci svého studia jsem absolvovala mnoho přednášek a kurzů ze sousedního oboru psychologie na Karlově Univerzitě (já mám vystudovanou andragogiku a personální řízení), roční kurz psychologie v programu celoživotního vzdělávání, mám za sebou deset kurzů metody kineziologie One Brain a několik navazujících minikurzů, v alternativním kruhu bych mohla zmínit, že jsem tzv. mistrem reiki. Absolvovala jsem intenzivní holistické workshopy pod vedením léčitelky ze školy Barbary Brennan i dlouhodobější (ale o nic méně intenzivní) workshopy a semináře podobného nádechu, když jsem žila v Brně. Na srovnání alternativních a klasických směrů v psychohygieně jsem dokonce napsala jednu ze svých dvou bakalářských prací.

Po deseti letech v oblasti osobního rozvoje jsem však zakotvila u Gestalt koučinku. A chtěla bych vám říct proč. Mám pro vás připravenou podrobnou sérii článků, popisující mou cestu až k současné chvíli. Nicméně to důležité – proč pracuji jak pracuji, si zasloužíte vědět už teď a stručněji, než v pěti článcích.

Takže proč Gestalt koučink?

1. Jde k podstatě věci.

A to – upřímně – hodně směrů prostě nedělá. Spousta z nich se buď rádo rochní na povrchu, jelikož to je pohodlnější, nebo skočit do hlubin prostě neumí. A to mě neuspokojuje. Nemám ráda omáčky kolem, chci opravdovou změnu. Pro sebe i pro své klienty.

2. Vychází z vědeckého, psychologického směru Gestalt terapie

Zejména na poli alternativna jsem viděla mnoho samozvaných koučů, terapeutů a tzv. ”rychlokvašek”, kteří svým neodborným zásahem do psychiky klienta způsobili velké škody a problémy. Rozhodla jsem se, že neodborníkem být prostě nechci. Na tohle jsem náročná – na své kouče i na sebe. Chci kvalitní background, celoživotní vzdělávání, systém kontroly práce koučů v rámci supervize.

3. Neradí.

Rady nepřicházejí v úvahu snad již v žádném moderním terapeutickém směru, přesto je odborníci na osobní rozvoj často rozdávají plnými hrstmi. Na základě několika povrchních údajů o situaci se často odvažují předkládat hotová řešení a instantní rady. Tak přesně to gestalt koučink nedělá. Já na otázky neodpovídám, já vám je kladu.

4. Pracuje tady a teď.

Gestalt koučink si uvědomuje komplexost a náročnost pochopení lidské psychiky a respektuje ji, proto pracuje tam, kde prakticky nemůže ublížit – v přítomnosti a v budoucnosti.

5. Zaměřuje se na uvědomění.

Protože pokud si něco neuvědomujeme, nemůžeme to změnit. Jednoduše proto, že o tom nevíme. Jedním z pilířů Gestalt koučinku je právě snaha o rozšíření uvědomění klienta a otevření nových, neotřelých pohledů na situaci.

6. Má praktický přesah.

Gestalt koučink probíhá ve více setkáních, než jen v jednom. Kouč a klient tedy mapují mimo jiné i to, jak se daří cíle dosahovat a cestu k cíli vhodně upravují a dle potřeby mění. Spolupráce je dlouhodobější a změny jsou viditelné.

Výše uvedené body jsou mé osobní důvody, proč jsem si zvolila právě tento způsob práce s lidmi.

Gestalt koučink samozřejmě zahrnuje mnoho dalších aspektů, je to komplexní systém osobního růstu a vzhledem ke své mateřské základně – Gestalt terapii má opravdu široké zázemí podložené mnoha výzkumy a studiemi. Slibuju, že vám o něm v budoucnu napíšu článek!

Zaujal vás Gestalt koučink a chtěli byste ho vyzkoušet?

Napište či zavolejte a domluvíme si setkání.

Hana Kverková

Jsem průvodkyně v osobním rozvoji, která propojuje minimalismus a spiritualitu. Vedu lidi do kontaktu s jejich spirituální částí, s jejich nitrem a podstatou. Ukazuji cesty, jak vědomě uchopit svůj život a s pomocí minimalismu si vytvořit prostor a čas na vše podstatné. Moji cestu k minimalismu a spiritualitě objevíte TADY Máte pět minut? Pojďte se ponořit do tady a teď v unikátní meditaci ZDARMA s názvem "Já jsem tady a teď. Láká vás ponořit se hlouběji do své duše? Podívejte se na meditační balíček "3 MEDITACE PRO VĚDOMÝ DEN"
Komentáře