Nemám čas na osobní rozvoj!

Nedávno jsem dostala několik emailů, ve kterých jste se mnou sdíleli jednu společnou otázku – jak zakomponovat osobní rozvoj do svého života a jak u něj také vydržet. Jeden pracovně vytížený otec dvou malých dětí řešil, kde vzít čas na meditaci, když chvíle, kdy po něm nikdo nic nechce, je snad jen těch pár minut před usnutím. Další milý člověk mi přemítal nad tím, že ačkoliv na sobě rád pracuje, topí se v moři informací, přístupů osobního rozvoje, technik, metod a učení. Začíná pro něj být nemožné věnovat se osobnímu rozvoji jak by chtěl, pokud chce mít ještě čas na další koníčky. Zdá se, že se tu z dobrého sluhy stává zlý pán.

Naprosto tomuto postoji rozumím, kdysi jsem si to totiž také sama prožila. Skutečně, stačí se podívat například na pulty knihkupectví, kde se publikace o osobním rozvoji množí jako houby po dešti a jejich množství už několik let exponenciálně stoupá. Člověk snadno začne mít pocit přehlcenosti a také až zoufalství, když si uvědomí, že by všechna ta cvičení, poučky a techniky sice rád zakomponoval do svého života, ale…

…ale kde na to vzít čas?

Mám pro vás jednu dobrou zprávu. Osobní rozvoj není nutně o počtu přečtených knih, navštívených seminářů, absolvovaných kurzů a vymeditovaných hodin. Nemusíte k němu mít pravidelné terapie, ani číst dvě knihy za měsíc, nepotřebujete denně sedět v lotosovém sedu. Dokonce bych řekla, že pro mnoho lidí může být takové konání kontraproduktivní – a to ve chvíli, kdy se stane cílem samo o sobě.

Mnohem důležitější je totiž svůj život skutečně prožívat. Nikde jinde nedostanete takové lekce na míru, nikde jinde na vás nečeká větší studna inspirace, než ve vašem vlastním životě. Člověk, který nahlédne pod pokličku osobního rozvoje snadno časem propadne mylnému přesvědčení, že se vlastně nerozvíjí, pokud nebude denně cvičit jógu/meditovat/dělat cvičení z knih o osobním rozvoji/chodit na pravidelné terapie/účastnit se sebevzdělávacích seminářů atp.

Což je blbost – pardon.

Osobně znám mnoho lidí, pro které jsou výše zmíněné aktivity denní chléb a už léta stojí na místě. A taky znám mnoho těch, kteří nic z toho nedělají a přesto se ve svém životě velmi rychle posouvají, uvědomují si věci, postupují ke změnám a tvoří si život podle svých představ.

Jediné, co potřebujete, je přistupovat ke svému životu vědomě.

A to je jak? Zaprvé je samozřejmě potřeba vědět, co v životě chcete. A když máte v tomto jasno, tak se ke svému cíli můžete začít posouvat. Na své cestě potom dávejte pozor na to, jak vnímáte své okolí, s jakými lidmi se stýkáte, jak se cítíte, co vás baví, nebaví, co máte rádi, či nemáte. Použijte své vlastní cítění jako kompas, který vás vede. Je to v životu jako takovém už obsaženo a všechny problémy, které máte, neúspěchy, které cítíte, vaše nesplněné touhy, které vás budí ze snů – to všechno jsou jen příležitosti k tomu dostat se zase o krok dál.

Život sám vám postaví do cesty takové lekce, které budete muset zvládnout a právě v tom tkví celý osobní rozvoj a posun.

Meditace je nástroj. Jóga je nástroj. Všechny techniky a cvičení osobního rozvoje jsou jen nástroj. Neztrácejte se v nástrojích, pro které přestanete vidět to umělecké dílo, které tvoříte – váš život. Je to jako kdybyste tvořili sochu z hlíny – tvoříte ji svýma rukama a to stačí! A tam, kde chcete něco rychleji nebo lépe – tam použijete nástroj. Pokud budete ale místo tvoření sbírat nástroje, budete za chvíli vypadat jak Střihoruký Edward. Jak se takovému Střihorukému Edwardovi bude dařit socha z hlíny? Blbě.

Nezapomínejte na podstatu věci a nedělejte z nástrojů víc, než jsou.

Pokud byste ale nějaký ten nástroj uvítali a nevíte, který si vybrat, můžete začít se sadou tří hodně dobrých, multifunkčních a univerzálních nástrojů, co jsem pro vás připravila. Jedná se o tři vynikající techniky k tomu, jak se dostat do kontaktu sami se sebou a ze svého cítění si udělat kompas, díky kterému budete žít vědoměji a váš vlastní život se vám stane tou nejlepší učebnicí osobního rozvoje. Na jednu z těchto technik budete potřebovat tak pět minut času, uznávám. Ale další dvě jsou super právě v tom, že je můžete provádět souběžně s mnoha dalšími činnostmi a tak jediné, co k nim potřebujete, je si na ně vzpomenout. A na to si nastavte třeba upozornění na telefonu.

Jednodušší už to prostě vážně nebude 🙂

Chcete tyto tři fenomenální nástroje ZDARMA?

 

STÁHNĚTE SI JE ZDE

 Tyto tři techniky jsou doopravdy esence, výtažek z mé desetileté cesty osobním rozvojem. V různých obměnách se je snažím dělat každý den, respektive vracím se k nim vždy, když se necítím dobře, když se potřebuji dostat zase sama k sobě, domů, do sebe. Věřím, že vám na vaší cestě budou také přínosem a i když na ně občas třeba zapomenete, tak mějte na paměti, že k tomu, abyste se rozvíjeli, stačí život prožívat v jeho plnosti a žít vědomě.

♥  Hana Kortanová

Jsem průvodkyně v osobním rozvoji, která propojuje minimalismus a spiritualitu. Vedu lidi do kontaktu s jejich spirituální částí, s jejich nitrem a podstatou. Ukazuji cesty, jak vědomě uchopit svůj život a s pomocí minimalismu si vytvořit prostor a čas na vše podstatné. Moji cestu k minimalismu a spiritualitě objevíte TADY Máte pět minut? Pojďte se ponořit do tady a teď v unikátní meditaci ZDARMA s názvem "Já jsem tady a teď. Láká vás ponořit se hlouběji do své duše? Podívejte se na meditační balíček "3 MEDITACE PRO VĚDOMÝ DEN"
Komentáře