Jak si vybrat zaměstnání?

Přibližně před rokem jsem dostala v práci za úkol vymyslet a kompletně postavit přednášku pro studenty na středních školách o možnostech uplatnění na trhu práce, o tom, jak funguje svět “tam venku mimo školu”, kde hledat práci a jak správně napsat životopis – a představit jim samozřejmě naši firmu v rámci recruitmentu. Ačkoliv primární záměr vedení byl právě to představení firmy, chtěla jsem, aby si studenti doopravdy odnesli něco hodnotného, co má smysl a co jim v životě doopravdy pomůže a posune je. Jenže jak zaujmete bandu teenagerů s chytrými telefony, když jste o slabých deset let starší než oni a dopředu máte nálepku volné hodiny?

Těžko – ale jde to! Mám to vyzkoušené a potvrzené studeným potem před tabulí.

Vzala jsem to od podlahy. Kromě hromady praktických informací podaných jejich jazykem a spousty nácviků a ukázek jsem se zaměřila na základní otázky, které by si měl každý člověk položit, když se sám sebe ptá, co by chtěl v životě dělat. A já se vás teď na tři z nich bez zbytečných odkladů zeptám. V ideálním případě si vezměte papír a tužku a odpovědi si zapiště a schovejte.

Otázka č. 1: Co byste dělali, kdybyste nemuseli vůbec pracovat a získávat tak finanční prostředky?

Představte si, že jste vyhráli v loterii nesmyslně obrovskou finanční částku. Cestovali jste po celém světě, zabezpečili sebe i svou rodinu a blízké, zkusili jste vše, co jste chtěli a nyní jste se vrátili domů. Co byste dělali dál? Čím byste vyplnili svůj čas?

Prvotní odpovědí mnoha lidí na tuto otázku je “nic”, “flákal bych se” či “spal bych do odpoledne a pak jen pařil”. Věřte mi ale, že to není pravda. Člověk má v sobě hluboko zakódovanou potřebu práce – ne každodenní, osmihodinovou práci pro zaměstnavatele, ale touhu po tom, být užitečný a prospěšný společnosti a mít životní cíl. O tom psal už Daniel Defoe ve známém románu Robinson Crusoe.

Takže – co byste dělali? 

Založili byste si pekařství? Otevřeli si restauraci? Chodili číst dětem do mateřské školky? Naučili byste se pracovat se dřevem a stali se truhlářem? Nebo byste si udělali kapitánské zkoušky a plavili se oceány?

Nechte proudit svou představivost a otevřete svou mysl, dovolte si napsat i ty nejniternější přání. Jen do toho.

Otázka č. 2: Co jste chtěli dělat, když jste byli malí?

Určitě mi teď odpovíte, že princeznu nebo popeláře – ale i s tím se dá pracovat – při osobním sezení bychom se k podstatě dopátrali a můžete to zkusit i sami, jen je potřeba jít hlouběji. Obecně spousta malých dětí ví, co by je bavilo dělat. Mám například kamarádku – výbornou grafičku, která od předškolního věku ví, že chce dělat práci, při které může tvořit a malovat. A tak si ji našla. Prostě si jako pětiletá vzala do ruky barvy a štětce – a zjistila, že je už nikdy nechce pustit. Podobných příkladů mám ve svém okolí více a jsem si jistá, že vy také.

A přesně takové silné pocity hledejte!

Co vás bavilo? Co vás naplňovalo? Bez čeho jste si nedokázali představit den?

Některé činnosti mohou být jednodušší na představení současné práce – jako například ono malování, kdežto jiné budou třeba větší oříšek. Pokud byste potřebovali pomoci s vyjasňováním, neváhejte mi napsat a můžeme se na to společně podívat.

Otázka č. 3: V čem jste dobří?

Hrajete výborně fotbal, pečete neskutečně nadýchané zákusky či jste přímo studnicí empatie pro všechny kolem sebe? Umíte to s dětmi či rozumíte zvířatům? Jde vám přesvědčivě argumentovat a umíte se správně vyjádřit? Milujete vedoucí pozice a jste přirozený vůdce? Nebo naopak zbožňujete pracovat o samotě a dotahovat detaily, na které ostatní nemají čas?

Napište si seznam!

A neflákejte to, vážně si to napište. Všechno, co vás napadne.

A až vás už nic nenapadne, zajděte za pár dobrými kamarády a poproste je o pomoc. Zeptejte se jich na stejnou otázku: v čem jste vy dobří? Nechte je, ať vám poradí – možná budete překvapeni, jaké kvality ve vás vidí ostatní lidé. A samozřejmě si je také zapište.

Zodpověděli jste si skutečně poctivě všechny tři otázky a napsali jste si odpovědi? Pokud ano, jsem si jistá, že se vám alespoň trošku vyjasnil směr, jakým byste chtěli v životě kráčet a co by vás bavilo za zaměstnání – ačkoliv se jedná o komplexní a hlavně velmi důležité životní téma, kterému by bylo dobré věnovat patřičnou pozornost.

Jestli stále váháte a nejste si jisti, mám v zásobě mnoho dalších minimetod, jak se dopátrat k tomu, co je vaše vysněné povolání. Moc ráda bych se s vámi podívala také na případné nejasnosti, které vám vyvstaly při zodpovídání této ochutnávky osobního růstu.

Však vy víte, kde a jak mě najít – třeba tady. 

PS: Studenti posledních ročníků byli nakonec spokojení a dokonce jsem po nich musela hodit křídou jen dvakrát. Na závěr hodiny jsem je požádala o anonymní zpětnou vazbu, zda jim moje přednáška něco zajímavého přinesla. A zde jsou reakce:

38cd737a19dbc49254edc4bdfc246d34

ZDROJE: Při pokládání těchto otázek jsem se před rokem inspirovala u Teal Swan, americké léčitelky. Je celkem kontroverzní osobou a to i na poli alternativna, ale některé její techniky a metody jsou velmi účinné.

Hana Kverková

Jsem průvodkyně v osobním rozvoji, která propojuje minimalismus a spiritualitu. Vedu lidi do kontaktu s jejich spirituální částí, s jejich nitrem a podstatou. Ukazuji cesty, jak vědomě uchopit svůj život a s pomocí minimalismu si vytvořit prostor a čas na vše podstatné. Moji cestu k minimalismu a spiritualitě objevíte TADY Máte pět minut? Pojďte se ponořit do tady a teď v unikátní meditaci ZDARMA s názvem "Já jsem tady a teď. Láká vás ponořit se hlouběji do své duše? Podívejte se na meditační balíček "3 MEDITACE PRO VĚDOMÝ DEN"
Komentáře