Follow the flow

Flow je anglické slovo, které v překladu znamená “proud” či “plynutí”, ale i v české psychologii už zdomácnělo jako klasický termín tzv. pozitivní psychologie. Člověk, který celý život zasvětil studiu tohoto fenoménu je psycholog s krkolomým jménem – Mihaly Csikszentmihalyi. Tento pán v roce 1990 definoval pojem flow jako stav, ve kterém jsou lidé natolik pohlceni samotnou činností, že nevnímají nic jiného.

To je hezké, ale co já s tím, říkáte si?

Jak to souvisí se směřováním člověka k cíli, potažmo k tomu ultimátnímu cíli – ke štěstí?

On totiž pan Csikszentmihalyi také mimo jiné celý život studoval podstatu lidského štěstí a ve svých výzkumech zjistil, že tento “flow” k prožívání štěstí značně přispívá a pokud trávíme čas právě v tomto stavu, významně si zvyšujeme level prožívaného štěstí a tak i kvalitu života.

Z toho tedy jednoznačně vyplývá, že pokud chceme zvýšit své subjektivně prožívané životní štěstí, musíme si najít činnosti, při kterých se do tohoto stavu dostáváme.

V ideálním případě budete mít takové zaměstnání, které zbožňujete, kde využíváte svých talentů a zároveň rozvíjíte své schopnosti optimálním způsobem a kde denně prožíváte flow. Pokud to štěstí zrovna nemáte, budeme zdroje flow hledat ve volném čase.

Při hledání vašeho osobního flow vám mohou pomoci následující otázky:

Už tušíte, jaká je vaše flow aktivita?​​

Pomůžu vám sdílením těch mých a také toho, co mají společného. Mám pár aktivit, které nedělám pro výsledek, ale pro proces a kde primárním cílem není zlepšit se, ale provozovat tu danou činnost.

Jednou z nich je například tohle mé psaní. Netrénuji ho, nevím, jak se “správně píše”, takové informace vlastně ani nevyhledávám a netvořím si osnovy. Ani dopředu nikdy nevím, kam se bude článek ubírat – žije si svým vlastním životem. Ve chvíli, co mám nápad, si prostě sednu a píšu. Když to jde, občas nad hotovým článkem zírám, jak málo či hodně času mezitím uběhlo. Když to nejde, jdu od toho a nenutím se.

Stejně to mám s malováním. Miluju malování výrazných, velkých barevných obrazů akrylovými barvami. A zjistila jsem, že moje malování má svá specifika. Například si nikdy nedělám studie (což by se mělo) ani si nezkouším namalovat si obrazy dopředu či si je rozvrhnout (jestli to čte nějaký umělec, musí mu ze mě vstávat vlasy hrůzou). Obrazy často přemalovávám, přesně z tohoto důvodu – že jsem si neudělala studie, nezkusila si je načrtnout a vůbec nic si o tom nezjistila.

Ale zbožňuju to. Proces je podobný psaní – popadne mě myšlenka, že bych si hrozně chtěla namalovat například obraz do ložnice, který bude symbolizovat cestu do snu mě a mého muže (viz nahoře). Vezmu barvy, plátna, sednu si pod ořešák, vytáhnu povětšinou pařížskou modř (jedna z mých nejoblíbenějších), vyberu si štětec, namočím ho do barvy – a maluju. Občas si zkusím najít nějakou předlohu, které se volně držím, někdy maluji jen tak z hlavy. A maluju, dokud obraz nedokončím – což je další z mých zvláštností, u malování i u článků – potřebuju tvořit najednou, nerada se k němu vracím a dodělávám ho na etapy – u obrazů zejména.

Abychom uzavřeli takovou trojici mého kreativního flow, třetím aspektem, kde flow zažívám, je hraní na ukulele a zpívání. Zastávám názor, že ukulele je nástroj, na který se zásadně netrénuje a měl by se ze své podstaty používat výhradně pro radost, alespoň já to tak dělám. Beru ho do ruky jen, když nemůžu jinak – a na ten moment si ráda počkám. Občas to je denně, občas se stane, že mezi zabrnkáními uběhne půl roku. Ale ten pocit – kdy mě přepadne touha naučit se konkrétní píseň a začne celý kouzelný proces – ten pocit je téměř nepřekonatelný.

V těchto případech jsem ve flow, zapomínám na čas, zapomínám na jídlo, na fyzické potřeby, jsem tady a teď a jsem prostředníkem, přes kterého se celý kreativní proces děje. Dalším znakem, který mají všechny tyto činnosti je ten, že viditelně a citelně zlepšují náladu. Můžete začít se splínem, bolestí či “depkou” a na konci zjistíte, že se vám celé nastavení proměnilo, jako mávnutím čarovného proutku.

Znáte už své činnosti, ve kterých se dostáváte do flow, či chcete s jejich objevováním pomoci?

Hana Kortanová

 

Jsem průvodkyně v osobním rozvoji, která propojuje minimalismus a spiritualitu. Vedu lidi do kontaktu s jejich spirituální částí, s jejich nitrem a podstatou. Ukazuji cesty, jak vědomě uchopit svůj život a s pomocí minimalismu si vytvořit prostor a čas na vše podstatné. Moji cestu k minimalismu a spiritualitě objevíte TADY Máte pět minut? Pojďte se ponořit do tady a teď v unikátní meditaci ZDARMA s názvem "Já jsem tady a teď. Láká vás ponořit se hlouběji do své duše? Podívejte se na meditační balíček "3 MEDITACE PRO VĚDOMÝ DEN"
Komentáře