Jak si vybrat kouče?

Velmi důležitým prvkem jakékoliv spolupráce při sebeobjevování je člověk – kouč, terapeut, psycholog. Tentýž druh terapie absolvujete u dvou odlišných terapeutů a ačkoliv z jednoho sezení můžete odcházet nadšeni, u jiného pocítíte zklamání. To, že záleží na člověku, platí skrz naskrz obory, ale v tom našem to jde ještě o krok dále.

Když si kupujete dům, nepotřebujete, aby vám sedl realitní makléř, potřebujete, aby vám sedl dům – tedy produkt. U pekaře vám taky nesejde moc na tom, jestli vám je sympatický, dokud vám chutnají jeho housky. Ale ve chvíli, kdy pracujete s dalším člověkem na sebeobjevování, je klíčovým aspektem celého procesu mimo jiné důvěra. A ta může vzniknout pouze když je mezi vámi dobrý vztah, dobré spojení a cítíte se příjemně a uvolněně.

Jak si tedy vybrat? Na co se zaměřit, než zvednete telefon? Ke komu jít?

1. Dejte na svůj pocit

V ideálním případě máte o člověku kterého jste si zvolili za kouče jisté povědomí. Znáte ho osobně nebo z doslechu, přečetli jste si jeho knihu, blog, nebo jste byli na jeho přednášce. Viděli jste ho nebo ho znáte alespoň z fotky, zkrátka už víte, jak na vás působí.

Pokud je tento první pocit dobrý, má smysl pokračovat dále. Pokud jste jen slyšeli, že je dobrý, ale vám vůbec nesedí, smysl to moc nemá.

2. Vyžadujte profesionalitu a zkušenosti

Profese koučů, terapeutů a obecně odborníků na osobní rozvoj jsou bohužel zamořené právě těmi neodborníky a tzv. „rychlokvaškami“, kteří si přečtou knihu či jdou na víkendový seminář a už si otevírají vlastní praxi. Pozor na to – nemusí to končit dobře. Výlet do lidské psychiky je jako plavba na moři v lodi – chcete zkušeného kapitána, který loď umí správně nasměrovat a vyhnout se destrukčním bouřím a dalším nástrahám – a ne někoho, kdo si tak jen říkáZkušený kouč a terapeut kromě pomyslného moře lidské psychiky také zná své limity a možnosti a nepustí se s vámi do neznámých vod, ve kterých se můžete oba snadno ztratit.

Bohužel zejména alternativní směry jsou v tomhle dost neuhlídatelné, jelikož neexistuje mnoho regulací, které by činnost neodborníků omezovaly. Nikdo to za vás neudělá, musíte se v tomto o sebe postarat sami. Dobře si rozmyslete, koho si přizvete na svou plavbu.

Na druhou stranu v alternativních kruzích se dají najít výborní koučové, terapeuti a pomocníci osobního rozvoje, nicméně většinou splňují všechny body, které tu popisuji. Kdo hledá, najde.

3. Učte se od těch, co to umí

Každý terapeut či kouč se specializuje na jiné oblasti. K tomu, abyste si dobře vybrali svého průvodce vám může sloužit do jisté míry i lehképovědomí o osobním životě vámi vybraného odborníka. Pokud chcete například pracovat na spokojeném vztahu, je vhodné, aby váš terapeut takový vztah zažil, ideálně samozřejmě prožíval v současnosti.

Obrazně řečeno,kdybyste se chtěli naučit pěstovat rajčata, ke komu půjdete? No přeci k zahradníkovi, který umí pěstovat rajčata. Nebude mít smysl chodit za odborníkem na chryzantémy, byť je také zahradník, protože ten má jen rámcový přehled a rozebere s vámi základní věci –  že je třeba půda, voda a světlo. Řečeno v metafoře, chcete si vybrat zahradníka, který má krásná, zdravá a chutná červená rajčata, taková, jaká byste si chtěli vypěstovat sami.

Na druhou stranu, k jeho odbornosti mu také přidává, když se na své cestě za dokonalými rajčaty setkal i s těmi nedokonalými, nemocnými či plesnivými  – už ví, jak na to. Pozná, že by rajčata mohla začít plesnivět, pozná první známky různých nemocí. A ví jak na ně. Proto nejen naleštěná rajčata zahradníka jsou ukázkou jeho odbornosti, ale měly by být jeho významnou součástí.

4. Dbejte na důvěryhodnost

Pro základní výběr by mohly stačit první tři body. Pokud je někdo splní, máte dobře nakročeno. Já jsem však hodně náročná a proto přidávám další vodítka. Člověk, který mi má dělat protějšek při sebeobjevování, na mě musí působit důvěryhodně.

To, s čím se často setkáváme v alternativních směrech jsou různé přezdívky a nově přijatá jména. Nemám primárně problém s tím, že někdo přezdívku má, nebo že si přidá pár jmen k tomu svému. Ale od svého kouče/terapeuta očekávám, že se nebude těmito přezdívkami a novými jmény prezentovat na své profesionální dráze – tedy minimálně se za ně nebude skrývat. Setkala jsem se už s několika případy, ve se kterých jistí pracovníci osobního rozvoje prezentovali pouze svou přezdívkou a jejich klienti vlastně ani jejich pravé jméno neznali. Z mého soukromého pozorování to nikdy neskončilo dobře, i když výjimky mohou samozřejmě existovat. Dle mých zkušeností však hledejte Jany Novákové a ne Athény a Súndátry.

5. Ptejte se na reference

Nejlepší a také asi nejrozšířenější způsob sehnání si kouče je na doporučení od známých, kteří u něj byli a mají osobní zkušenost. I když ani tady není zaručená stoprocentní úspěšnost – co vyhovuje jednomu, z toho můžou vstávat vlasy na hlavě druhému. Proto je dobré se také zaměřit na to, jak moc jste si podobní s člověkem, který vám někoho doporučuje a jak moc mu věříte. A i tak si zachovat otevřenou mysl. Když nikoho takového neznáte, hledejte alespoň reference na webových stránkách či na facebooku, když už nic jiného, mohou vám pomoci pochopit způsob, jakým kouč či terapeut pracuje.

6. Pamatujte, že vždy máte volbu a hlavní slovo

Kouč a terapeut by měl vždy zachovat vaše přání jako nejvyšší zákon. Napadl ho experiment, do kterého se vám nechce? Máte právo říci ne a dobrý kouč by to měl respektovat. Může vám vysvětlit důvod a smysl, který tím sledoval a třeba se vaše rozhodnutí změní, nicméně nikdy by vás neměl nikdo o ničem násilně přesvědčovat. Vy nejlépe víte, kam až chcete jít, co je pro vás v pořádku a co už ne. Kouč je u vás jako pomocník, průvodce, který vám může ukázat cestu, ale neměl by vás na ní vláčet za sebou. Máte kráčet vedle sebe, rovnocenně.

 

Na závěr…

A co když vám váš kouč/terapeut splnil všechny výše uvedené body, vy jste plni nadšení přišli na první schůzku a zjistili jste, že to není nic pro vás? Vůbec nic se neděje. Prostě už příště nepřijdete a budete hledat dál. Vždy máte volbu a nemusíte někam chodit jen proto, že už jste tam jednou byli. Z mé zkušenosti pokud vám někdo velmi nesedne, není dobré to tlačit a lámat přes koleno.

Na druhou stranu, nepleťte si to s tím, když je vám nepříjemně část sezení. Když řešíte téma, které je pro vás složité a vyplavují se vám emoce, které cítit nechcete. Tento proces může být naopak velmi ozdravný a potřebný a do role kouče/terapeuta spadá dostat vás přesně do tohoto bodu, kdy se budete muset realitě podívat do očí, i když je nepříjemná. Z těchto druhů sezení má člověk tendence utíkat, ale moje rada zní – nedělejte to. Před sebou nikdo neuteče. Alespoň ne daleko 🙂

Máte zájem vyzkoušet koučink?

Hana Kortanová

Chcete získat tři jednoduché techniky k dosažení hlubokého kontaktu se svým nitrem?

EBOOK KE STAŽENÍ ZDARMA ZDE

Jsem průvodkyně v osobním rozvoji, která propojuje minimalismus a spiritualitu. Vedu lidi do kontaktu s jejich spirituální částí, s jejich nitrem a podstatou. Ukazuji cesty, jak vědomě uchopit svůj život a s pomocí minimalismu si vytvořit prostor a čas na vše podstatné. Moji cestu k minimalismu a spiritualitě objevíte TADY Máte pět minut? Pojďte se ponořit do tady a teď v unikátní meditaci ZDARMA s názvem "Já jsem tady a teď. Láká vás ponořit se hlouběji do své duše? Podívejte se na meditační balíček "3 MEDITACE PRO VĚDOMÝ DEN"
Komentáře