6 tipů jak si vytvořit vlastní životní rytmus

Většině lidí stanovuje životní rytmus přes týden zaměstnání. Téměř každý se ale v životě dostane do situace, kdy jeho čas najednou není určen prací a náhle má ve svých rukou velké množství nevyplněného času. Může se jednat o dlouhodobou nemoc či rekonvalescenci, nezaměstnanost, studia na vysoké škole, či v případě žen nástup na mateřskou dovolenou. Nesmíme zapomenout ani na starobní či invalidní důchod – a starobní snad potká každého z nás, doufejme.

Pro člověka, který je zvyklý mnoho let na určitý režim může být jeho absence velmi nepříjemná a často se může jednat i o důvod vzniku nepěkných nálad, až depresí. Tento fenomén často vídáme zejména při odchodu aktivních lidí do důchodu, ve věku, kdy se schopnost přizpůsobit se novým situacím do jisté míry snižuje. Člověk se často doma potlouká od ničeho k ničemu, dlouho spí a svůj čas tráví sledováním nekonečných televizních pořadů. Což je vážně škoda, protože pro mě byl zatím každý takovýto čas, který jsem dostala, velkým darem, ve chvíli, kdy jsem pochopila, jak s ním správně naložit.

Nejprve samozřejmě přijde první část – odpočinek, kdy si člověk vyloženě užívá, že dlouho spí, nemusí nic, poflakuje se, jí, na co má chuť, čte stohy knih, co číst nestíhal a shlédne obrovské množství televizních pořadů či filmů. Jenže nic netrvá věčně, ani tahle fáze a po určité době se ze sladkého nicnedělání může stát velmi hořká nuda doprovázená pocitem jisté zbytečnosti.   

Pro mnoho lidí je okolím stanovená rutina jako trámy, kolem nichž se staví jejich život. Když jim ji vezmete, začne se hroutit. Dokonce se také stává, že ačkoliv člověk svou rutinu vlastně nesnáší, pořád je to pro něj přijatelnější varianta než “nemít nic na práci”.

Proč si tedy nevytvořit rutinu vlastní, takovou, která bude mít funkci mantinelů a stavebních trámů vašeho života, ale zároveň ji budete mít rádi a bude vám plně vyhovovat?

Čeho se při jejím vytváření držet?

1. Vstávejte pravidelně

Prvním důležitým bodem je vstávání. Každý člověk má jiný rytmus a tak je jen na vás, co vám více vyhovuje – jestli chodit spát v jedenáct a vstávat v sedm či zalehnout po čtvrté v noci a vzbudit se až kolem poledne. Nicméně pravidelnost je to, co vám pomůže udržet vaše tělo i nálady na uzdě.Můžete vyzkoušet více různých variant a vybrat si tu nejvhodnější pro vás.

Vypozorujte, kolik spánku potřebujete a jak je vám nejpříjemnější si ho rozložit – teď konečně můžete! Nepodceňujte pravidelnost spánku a vstávání a určete si, kdy chcete vstávat – a pak buďte nekompromisní a vypněte ten počítač, když přetahujete svou večerku a ráno se vyhrabte z postele, i když se vám nechce (protože jste pravděpodobně přetáhli svou večerku, přiznejte se).

2. Nevynechávejte své ranní rituály

To, že nemusíte nikam ještě neznamená, že je pro vaši duševní pohodu nejlepší, abyste zůstali celý den v pyžamu. Je jedno, jestli je vaším ranním rituálem meditace a jóga, nebo jestli si radši dáte sprchu a vychutnáte si černou kávu při čtení ranních novin. Jen to dělejte i ve chvíli, kdy nemusíte. 

Nenechte se strhnout omamným dostatkem času a nezačněte hned svůj den jen tak, bez začátku. Připravte se na něj – ideálně tak, abyste mohli pozvat domů i nečekanou návštěvu.

3. Rozdělte si čas do úkolových či časových bloků

Vstali jste, jak vám vyhovuje a prošli jste si svými ranními rituály. Cítíte se připraveni na den, který vás čeká – a teď co s ním? Tvorba programu je natolik individuální záležitost, že nelze zobecnit a shrnout do pár vět, co máte dělat a kterou činnost si kdy vybrat. Co je ale výborným pomocníkem když už víte, co byste rádi dělali, jsou časové či úkolové bloky. Pokud jste se pustili do většího projektu, rozdělte si ho na odpovídající části a každé přiřaďte čas, kdy se úkolu budete věnovat – stačí i orientační.

Příkladem může být – rozhodli jste se konečně si uklidit ve skříni nebo v dílně? Určete si, který den vytřídíte trička či ten zaprášený regál v dílně a nebo si vyhraďte časovou rezervu. Poté, co uděláte, co máte na ten den naplánováno, se budete cítit mnohem lépe – a nemusí to být velká věc. Stačí malé krůčky. Není potřeba, aby se garáž blýskala za jeden den a váš šatník byl hned jako ze žurnálu. Vaše pokroky vás ale budou motivovat.

4. Choďte ven

Neznám nic horšího, než prosedět pár dnů doma. Člověk pak ztrácí i určitou orientaci v prostoru a času a celý den je vlastně takový dlouhý, zvláštní čas. A to říkám i přesto, že ani mě zrovna dvakrát netěší chodit na procházky, když je venku mínus patnáct či když hustě prší.

Ale udělejte to. Přesvědčte se, oblékněte se a vyjděte ven – alespoň na půl hodinky! Na malou pěší procházku, vezměte s sebou partnera nebo kamaráda – nebo si užijte svou vlastní přítomnost. Váš den hned dostane další rozměr.

5. Plánovaně odpočívejte

Zní to možná paradoxně, ale do svého denního programu zařaďte i čas na odpočinek. Může to být hodinka po obědě, kdy se půjdete natáhnout či si číst. Může to vypadat úplně jinak – je to na vás.

Odpočinek však zařaďte jako aktivitu do svého denního programu. Pomůže vám to těšit se na nicnedělání – a to je nejsladší, když už jste si splnili alespoň nějaké úkoly, které jste si dali.

6. Dodržujte víkendy

Víkendy jsou – opět paradoxně – velmi důležité. Je to přesně ten čas, kdy si můžete na dva dny dovolit nedělat nic a nic neplánovat, kdy třeba pojedete na celodenní výlet s dětmi nebo se budete věnovat partnerovi.

Proč je ale tak důležité občas svůj životní rytmus opustit? Protože když budete pokračovat stejně jako v týdnu, bude pro vás váš život nekonečný sled stále se opakujících a střídajících se dní, což je ubíjející.

Samozřejmě, že když máte rádi čtení novin u kávy, nemusíte se toho vzdávat jen proto, že to děláte i v týdnu. Jen na sebe v těchto dnech nemusíte být tak přísní – v pondělí budete mít více elánu se vrátit ke svým naplánovaným činnostem. Slibuju!

 

Zrovna čas je jedna z mála věcí, která se nedá uměle získat, koupit, přivlastnit siMůžete jen efektivně využít ten čas, co jste dostali k dispozici – a ruku na srdce, jak se cítíte po týdnu neustálého ležení u seriálů, projíždění facebooku, dlouhém vyspávání a bezcílném poflakování? Jestli výborně, dělejte to dál! Univerzální recept na život není. Pokud ale máte pocit, že nejste tak úplně spokojení, vyzkoušejte moje tipy a uvidíte, jestli budou fungovat i vám.

Pokud byste narazili na zádrhele a chtěli při nastavování vlastního režimu pomocnou ruku, neváhejte se na mě obrátit, je to vhodné téma pro koučink.

Hana Kortanová

Chcete získat tři jednoduché techniky k dosažení hlubokého kontaktu se svým nitrem?

KE STAŽENÍ ZDARMA ZDE

Jsem průvodkyně v osobním rozvoji, která propojuje minimalismus a spiritualitu. Vedu lidi do kontaktu s jejich spirituální částí, s jejich nitrem a podstatou. Ukazuji cesty, jak vědomě uchopit svůj život a s pomocí minimalismu si vytvořit prostor a čas na vše podstatné. Moji cestu k minimalismu a spiritualitě objevíte TADY Máte pět minut? Pojďte se ponořit do tady a teď v unikátní meditaci ZDARMA s názvem "Já jsem tady a teď. Láká vás ponořit se hlouběji do své duše? Podívejte se na meditační balíček "3 MEDITACE PRO VĚDOMÝ DEN"
Komentáře