Jak pomáhat tak, aby to opravdu mělo smysl

Před týdnem jsem publikovala článek O úskalí dobrovolnictví a pomáhání lidemv němž jsem se zamýšlela nad svými zkušenostmi s neziskovými organizacemi z mých cest. Jednalo se o takového předskokana dnešního článku, kdy bych se ráda zaměřila na praktické kroky, které můžete podniknout, pokud je ve vás touha pomáhat lidem a udělat svět lepším místem. Dobrou zprávou je, že nemusíte jezdit do dalekých končin, abyste doopravdy pomohli, možná vlastně spíš naopak.

1. Pomáhejte lokálně

Tedy tam, kde to znáte. Důkladná znalost prostředí a zejména kultury je pro kvalitní a opravdovou pomoc nezbytná. Pokud si správně nezodpovíme základní otázky, proč je třeba pomáhat zrovna těmto lidem a v této lokalitě, jaký mají způsob života, co je pro jejich kulturu typické, kam se chtějí dostat jako společnost a také kam je chceme dostat my, máme celkem velkou šanci, že napácháme více škody, než užitku.

A vůbec, začněte prostě pomáhat tam, kde jste. V ideálním případě to vezměte úplně od podlahy – nepotřebují takhle náhodou pomoci třeba vaši prarodiče či další příbuzní? Kd

o jim chodí na nákupy, kdo je vozí k lékaři, kdo se k nim zastaví na kus řeči, aby netrpěli sociální izolací? Pokud jste to vy, tak výborně – pokračujte v tom i dále. Pokud jste se v tomto popisu ještě nenašli – začněte zde, ve svém nejbližším okolí, ve své rodině.

Ve chvíli, kdy máte “zabezpečenou” rodinu a stále chcete pomáhat více, rozhlédněte se po sousedech. Víte o někom, kdo žije osamoceně? Nabídněte mu, že mu jednou týdne dojdete na nákup a pak si s ním dejte kávu. Znáte děti, které by potřebovaly pomoci se školou a jejich rodiče na to nemají čas/kapacitu? Můžete je doučovat. Není blízko vás útulek se zvířaty, kam můžete občas zajít a zvířatům dělat společnost? Jen do toho!

Zkuste přemýšlet v této rovině. Chcete pracovat s dětmi? Oslovte místní domovy dětí! Zajímá vás práce se seniory? Domovy důchodců jsou plné opuštěných, starých lidí – a to i ve vašem městě. Možností je tu v podstatě nespočet, zapojte svou kreativitu a vymyslete projekty, které přinesou lidem radost.

2. Pomáhejte v tom, co umíte

Ne každý má chuť, čas a možnosti aktivně věnovat svůj čas v interakci s jinými lidmi. Pro některé je lepší pomáhat z domova, způsobem, kdy nepřijdou přímo do kontaktu s těmi, kterým pomáhají. Věřte nebo ne, i zde je velký prostor k pomoci.

Jste třeba grafik nebo ajťák? Ovládáte marketing? Umíte psát? Jste ochotní pomáhat s drobnou administrativou neziskovým organizacím? Víte, kolik neziskovek potřebuje v těchto ohledech pomoci? Hodně – to vám slibuji. Nejlepší na tom je, že vy budete dělat něco, co umíte, co vás baví, třeba večer u sklenky červeného a zároveň přispějete k dobré věci. 

Nemusíte být profesionál, abyste mohli podobně pomáhat. Jestli si cvičíte ve volném čase jógu – uspořádejte pro dětský domov odpoledne plné zábavy. Přizvěte si kamarády, co mají slackline, dalšího, co umí hrát na kytaru, nebo si jen sežeňte pár táborových her a prostě s dětmi stravte třeba dvě hodinky.

3. Darujte

Kromě svého času můžete darovat spoustu věcí. Podívejte se na můj článek o pouštění věcí v životě a tvoření místa pro to nové – pokud to uděláte skutečně poctivě, vám zbude spousta věcí, které již nepotřebujete.

Místo toho, abyste jimi naplnili popelnice nebo i jen kontejnery před obchodními centry, zkuste trochu pohledat na internetu a najít si místní azylové domy, dětské domovy, lokální charity a různé místní projekty a oblečení, knihy a věci do domácnosti, které se mohou hodit, zavezte tam (dobré je se dopředu domluvit).

4. Podpořte vámi vybranou neziskovou organizaci

Vyberte si dobře – a pak ji prostě finančně podpořte. Toto je nejjednodušší způsob pro lidi, kteří vážně nemají času nazbyt. Za mě je jednou z mála organizacím, kterým stoprocentně věřím, Člověk v tísni. Znám pár lidí, kteří pro něj dlouhodobě pracují a vím, že se jedná o kvalitní, důvěryhodnou organizaci, která má ve své pomoci (a to i zahraniční) velmi dobré výsledky.

Taková běžná částka, kterou se přispívá, je měsíčně třeba 500 Kč. Nastavte si trvalý příkaz a zahrňte to do trvalých výdajů na vaši domácnost. Pětistovka měsíčně pro většinu domácností nepředstavuje finanční ohrožení, ale pokud chcete, pomáhejte i menší částkou. Jen si nastavte ten trvalý příkaz, ten je klíčový. Odzkoušeno na sobě.

 

Další možností finanční podpory neziskovek jsou projekty jako Skutečný dárek (www.skutecnydarek.cz), za kterým samozřejmě stojí můj oblíbený Člověk v tísni. Je to celkem geniální metoda, jak pomoci a zároveň někomu udělat radost.

Jedná se o ideální dárek, když tápete, co dotyčnému dát. Proč kupovat někomu k narozeninám dárek jen aby něco dostal… na porcelánového slona na poličce se bude jen prášit, zato třeba deset slepic za dvě stovky někomu změní život.

Navíc, některé dárky jsou i vtipné. S kamarádkou jsme si například daly na své poslední narozeniny dohromady záchod.

 

Tyto čtyři způsoby, jak se zapojit do aktivního tvoření světa, ve kterém chcete žít, představují jen zlomek toho, jak se skutečně dá pomáhat. Ale je to začátek. Jsou to čtyři odlišné přístupy, ze kterých si vybere snad téměř každý.

Důležité je zvolit si takovou formu, která vás bude bavit, nebo která vás alespoň nebude obtěžovat, protože jinak u toho zkrátka nevydržíte, to si přiznejme narovinu. Možností je spousta.

Vyzkoušejte alespoň jeden způsob pomoci ostatním a nebude to jen život ostatních, který obohatíte. Dáváním dostanete mnoho také vy.

Hana Kortanová

Chcete získat tři jednoduché techniky k dosažení hlubokého kontaktu se svým nitrem?

EBOOK KE STAŽENÍ ZDARMA ZDE

 

 

Jsem průvodkyně v osobním rozvoji, která propojuje minimalismus a spiritualitu. Vedu lidi do kontaktu s jejich spirituální částí, s jejich nitrem a podstatou. Ukazuji cesty, jak vědomě uchopit svůj život a s pomocí minimalismu si vytvořit prostor a čas na vše podstatné. Moji cestu k minimalismu a spiritualitě objevíte TADY Máte pět minut? Pojďte se ponořit do tady a teď v unikátní meditaci ZDARMA s názvem "Já jsem tady a teď. Láká vás ponořit se hlouběji do své duše? Podívejte se na meditační balíček "3 MEDITACE PRO VĚDOMÝ DEN"
Komentáře