Vědomé tvoření nového roku

Nový rok, svěží začátek, čistý prostor. Cítíte to? Zdánlivě se nic nezměnilo, i počasí zůstalo stejné, jen píšeme jinou číslovku na konci letopočtu. Ale přesto nový rok vnímám – ve vzduchu, v kostech, v sobě 🙂 Do poslední minuty roku 2017 jsem byla “s ním”, užívala si ho a dokončovala, vzpomínala a loučila se. Byl pro mě totiž jedním z nejkrásnějších.

Prožila jsem ho s milovaným mužem, na nádherném místě, s dostatkem příležitostí pro osobní růst a vývoj (čti překážek a náročných věcí), s vedením a pomocí vždy, když jí bylo třeba, i když někdy na poslední chvíli. 🙂 Udělala jsem velké kroky na cestě ke zhmotnění části mých životních poslání – spojování lidí s jejich nitrem a také přinášení spirituality a duchovna do reálného života lidí a to i těch, kteří si myslí, že duchovno není nic pro ně 😉 Ale hlavně jsem se stala matkou přenádherné holčičky. Což vnímám jako největší poslání a požehnání vůbec.

Na jednu stranu se mi rok 2017 vůbec pouštět nechtělo. A tak jsem děkovala a loučila se až do konce. Čas pro vědomé tvoření mého života pro mě nastává až nyní, v lednu. Nikdy jsem si nedělala vision boardy, ani jantry, přišlo mi to vždycky tak trochu praštěné. A už vůbec jsem nechtěla dělat nějaké nesmyslné koláže a někam si lepit obrázky cizích lidí z časopisů, které navíc nemám, protože si je prostě nekupuju.

Letos jsem se k tomu ale rozhodla přistoupit trošku jinak. A tak jsem přemýšlela… kdybych si takovou jantru tvořila, jak to můžu udělat, aby na mě nebyla příliš “ezo”? Čím to, že někomu vision boardy a jantry fungují a někomu ne? Proč často novoroční předsevzetí ztroskotají hned v lednu? Jakto, že lidé ztratí motivaci a nebo ji ani nenajdou? Pár dní jsem to v sobě nechávala dozrát, až jsem si na to přišla, jak to může fungovat mě a o tom vám teď napíšu. Kdo chcete, můžete se inspirovat 🙂

1.Vše na papír

Sedla jsem si a napsala jsem si všechno, co bych tenhle rok chtěla. A vůbec jsem se neohlížela na to, jak moc je to reálné, co by se muselo stát, aby to šlo, nebo jestli to zvládnu. Prostě jsem jen psala. Nedbala jsem ani na to, že tam něco napíšu dvakrát, nekontrolovala jsem to. K seznamu jsem se průběžně pár dní vracela a dopisovala tam další a další věci, vždy, když mě něco napadlo. Za pár dní jsem měla popsané dvě A4, usoudila jsem, že to stačí a posunula se k dalšímu kroku. 

2. Dělení

Sama pro sebe jsem si vymyslela šest kategorií, do kterých jsem svá přání rozdělila. Pokud se necháte inspirovat, přidejte si či uberte kategorie podle své potřeby, tohle není dogma. Jako ostatně nic 🙂 V tuhle chvíli jsem nic nemazala, ani neškrtala, jen jsem si přání seřadila do skupin. Jako filmy podle žánru.

Mých šest kategorií je:

3. Tvoření nových vět

Uvařila jsem si čaj, sedla si k seznamu rozdělenému do kategorií a četla. Všímala jsem si, jestli se mi někde neopakují slova či celé věty, jestli někde neříkám to samé jiným způsobem. Z mnoha vět, které byly u jednotlivých kategorií napsané, jsem začala tvořit kratší, jednodušší a výstižnější věty. Tedy tam, kde to šlo.

Taky jsem si dala pozor na formulaci vět. Věděli jste, že při tvorbě svých přání byste neměli používat zápor? Pro příklad se tedy do vaší jantry absolutně nehodí věta: “Nemám žádné problémy s přáteli.” V tomhle případě musíte roztočit své mozkové závity a vymyslet, co že to vlastně chcete místo toho. Například: “Se svými přáteli prožívám krásné a naplňující vztahy plné podpory.

Svůj seznam přání v roce 2018 jsem si v předchozích bodech psala „jak mi zobák narostl“, ale v tomto kroku je opravdu důležitá kreativita, aby bylo tvořeno to, co je doopravdy chtěno. Ono to člověka občas překvapí, co je protikladem jeho „nechci, aby…“.

Možná jste si taky všimli, že vzorová věta neobsahuje slovíčko CHCI. Jak říká moje kamarádka Martina (mimochodem skvělá porodní asistentka a moudrá žena): “Tak chtěj.” Je dobré psát svá přání tak, jako by se už splnila. To znamená, že když například já chci tento rok prožít s rodinou více cestování, tak si nebudu psát “Chci jet letos na dovolenou”, ale třeba: “S mou rodinou trávíme společný čas výlety a cestováním.

Jantra má totiž sloužit jako nástroj, díky kterému se naladíme na to, jak se chceme ve svém životě cítit. A když  bych tvořila věty typu “já chci”, budu se ladit na chtění a ne na výsledek. A chtění samo o sobě moje touha není. 

4. Důraz na to nejdůležitější

Když mám u každé kategorie z mé jantry úhledně zapsané nové tvořivé věty s pozitivní formulací v přítomnosti, znovu si je všechny přečtu a hledám v sobě ty, které cítím, že chci nejvíc. Samozřejmě, že chci všechny, ale u některých je to chtění zkrátka z nějakého důvodu silnější, naléhavější. Nejsou to nutně “důležitější” body, možná jen ty, na kterých potřebuju zapracovat nejdřív. Ty si potom ještě zvýrazním.

5. Obalování do krásy

Psaná jantra v této podobě je v mém podání hotová. Já si ji tvořím na počítači, abych mohla mazat, přetvářet věty, slova a lépe pracovat s textem, ale konečnou verzi si přepíšu rukou na papír. Mám tak nějak pocit, že to má větší sílu. Papír si různě pomaluju nebo ozdobím, popřípadě je možné si už vybrat nějaký speciální.

6. Malování a kreativita

Klasická jantra nebo vision board je často sestavena z obrázků. Jak jsem psala v úvodu, já moc nemusím vystřihování z časopisů, přijde mi to takové neosobní a tak raději tvořím. Kreslím, maluji, kombinuji… Vezmu si papír, rozdělím si ho na šest dílů podle kategorií jantry a do každé kolonky namaluji jeden obrázek, který danou oblast co nejvíce vystihuje. A když mám pocit, že tam chci obrázků víc, tak si jich tam prostě nakreslím víc. Stejně tak je možné použít svoje fotky (jako jsem to udělala v úvodním obrázku tohoto příspěvku) a nebo i cizí obrázky, popřípadě to celé nějak zkombinovat. Důležité je, aby se mi konečná představa jantry líbila a aby doopravdy znázorňovala to, co chci v roce 2018 prožívat.

7. Pro jistotu

Poslední bod, který bych tu chtěla zmínit je trochu ezoterický 🙂 Když držím v ruce vytvořenou jantru, ať už psanou, nebo malovanou, snažím se mít stále na paměti větu od jednoho z mých učitelů: „Bůh říká: Řekni mi, co chceš a já ti to dám. Ale způsob a cestu nech na mne.“ Člověk občas totiž něco chce a když to dostane, zjistí, že to vlastně vůbec není ono. Je tedy dobré se soustředit na výsledek, na to, jak se člověk chce cítit, místo na prostředky, které ho k tomu dovedou. Taky se stává, že jeden opomene něco důležitého zmínit nebo si přát, protože to prostě není v lidských silách ošetřit si každou možnou situaci, která může nastat.

Proto si u vytvořené jantry říkám: „Děkuji za splnění mých přání v jejich nejlepší a nejčistší podobě, tak, jak je nejlepší pro mě a zároveň pro všechny bytosti. Prosím, ať se vyplní tak, jak si přeji a nebo ještě lépe. Tam, kde jsem spokojená nechť je mi zachována blaženost.

A co s tím dál?

Když mám vytvořenou psanou i malovanou jantru, mohlo by se zdát, že ta nejdůležitější část je u konce. Jenže není. S touto vizí je třeba nadále pracovat – a to správným způsobem. Taková jantra by měla být vystavená na nějakém dobře viditelném místě, aby se s ní automaticky často pracovalo. Jenže já si ji fakt nechci vylepit na ledničku, kde ji každý uvidí, na to je pro mě příliš intimní a posvátná.

Ještě nevím, kam přesně si ji dám, ale budu se snažit se k ní pravidelně vracet. Alespoň jednou týdně. Protože já vím, jak dopadají ty klasické přepálené novoroční předsevzetí „odteď budu jíst už jen zdravě, třikrát týdně cvičit a každý den pracovat se svou jantrou“. Blbě. Alespoň u mě 🙂  Ale jednou týdně to zvládnu, podívám se na ní, znovu si uvědomím, co je pro mě důležité a zároveň si ověřím, zda jsou moje činy v souladu s touto vizí. Už teď vidím, že taková stále uklizená domácnost v mé jantře prostor nemá a přesto v realitě často dostává přednost před těmi důležitějšími věcmi. Zajímavé uvědomění.

A budu důvěřovat, že se moje sny splní a děkovat za to.

A co vy, vytvoříte si také svoji jantru?

Znáte svoje vize, sny a cíle pro rok 2018? Ráda bych vás podpořila k tomu, abyste si na sebe udělali ten čas a srovnali si, co je pro vás v tomto roce důležité. Nesmírně se vám tím ulehčí rozhodování a vyčistí hlava. Můžete se inspirovat tímto mým tvořením, nebo to pojmout úplně jinak. To je jen na vás 🙂

Pokud si říkáte, že byste vlastně moc chtěli, ale nechce se vám do toho samotným, tak můžete v lednu využít moji speciální novoroční nabídku „Tvořím si svou jantru“. Při objednávce jedné individuální konzultace zadejte slevový kód „jantra“ a dostanete 40% slevu. Při osobním setkání či setkání přes skype společně vytvoříme základy vaší jantry a nebo zkontrolujeme, zda je taková, aby se vám opravdu mohla plnit.

A kdo by to myslel opravdu vážně, stejnou nabídku můžete v lednu využít i na můj balíček tří nebo pěti konzultací, kdy dostanete při zadání slevového kódu „jantra“ opět 40% slevu. Sezení můžete využít kdykoliv během roku 2018 a budeme v nich společně pracovat na plnění vašich snů.

Myslíte to se svými sny v roce 2018 opravdu vážně?

Pak klikněte SEM.

 

 

Jsem průvodkyně v osobním rozvoji, která propojuje minimalismus a spiritualitu. Vedu lidi do kontaktu s jejich spirituální částí, s jejich nitrem a podstatou. Ukazuji cesty, jak vědomě uchopit svůj život a s pomocí minimalismu si vytvořit prostor a čas na vše podstatné. Moji cestu k minimalismu a spiritualitě objevíte TADY Máte pět minut? Pojďte se ponořit do tady a teď v unikátní meditaci ZDARMA s názvem "Já jsem tady a teď. Láká vás ponořit se hlouběji do své duše? Podívejte se na meditační balíček "3 MEDITACE PRO VĚDOMÝ DEN"
Komentáře