Rituál  zavinování

Rituál zavinování je starý rituál péče o ženu, který téměř vymizel z naší kultury, ačkoliv se historicky v podobných obměnách objevil od Asie, přes Afriku až po Ameriku. Zatímco v zemích střední a jižní Ameriky je dodnes používaný a známý především jako "rituál zavírání kostí", u nás vychází ze silné slovanské tradice a říká se mu "rituál zavinování"

Linie rituálu zavinování, předávaná z generace na generaci po tisíciletí, se nyní opět obnovuje a se vracíme k dávné moudrosti našich předkyň. 

Rituálem zavinování uzavřeš své staré příběhy,

posbíráš dary minulosti a otevřeš dveře

do nové životní etapy. 

Můžeš si ho dopřát, když...

... jsi ve svém životě v bodě zlomu. Něco se mění. Jedna etapa končí a začíná jiná, neznámá. Může jít o novou životní roli (manželka, matka...), rozchod, rozvod, úmrtí blízkého, přestěhování, změnu práce nebo návrat do ní po mateřské. Pomůže ti vědomě, jemně a efektivně přejít z jedné etapy do druhé. Stejně tak pomáhá tyto zlomové momenty zpracovat zpětně, i když jsou hluboko v minulosti. 

... jsi porodila dítě. Nedávno nebo před lety, na čase tu tolik nezáleží. V tom nejideálnějším případě se rituál zavinování provádí na konci šestinedělí, ale silný a přínosný je vždy. Zejména, pokud se k porodu často vracíš a cítíš, že ho nemáš zpracovaný a uzavřený.

Svůj rituál zavinování si ale zaslouží každá žena, která jakýmkoliv způsobem porodila dítě, jako vědomé ocenění životního výkonu svého těla - schopnosti počít, donosit a porodit dítě - přirozeně i císařským řezem. 

... jsi přišla o nenarozené miminko. V těchto chvílích rituál pomáhá se rozloučit, všem odpustit a žít dál. 

... se ti stále vrací nezpracované téma. Životní zkouška nebo lekce, která se pořád opakuje v různých obměnách. Zavineme, co zavinuto může být a ulehčíme tvému břemenu. 

Rituál zavinování je tou

nejkomplexnější péčí o sebe -  zahrnuje rovinu

tělesnou, emoční, psychickou, spirituální i energetickou. 

Zavinování jako poporodní péče

Velmi často se rituál zavinování používá na zpracování a uzavření porodu. Za ideální čas pro zavinování se považuje 40. den po porodu, kdy končí šestinedělí a žena se navrací do běžného života, ale lze zavinovat i měsíce, roky a desetiletí po porodu a kvalitu rituálu a jeho sílu to nikterak neovlivní.

Zcela určitě je zavinování přínosné pro ženy, které měly jiné představy o porodu, než jaký nakonec prožily - například bylo do porodu zasahováno, žena nebyla tou, která měla svůj porod ve svých rukou, kde při vzpomínce na porod žena cítí spíš hořkou pachuť "no, nějak jsem to přežila, ale bylo to teda hrozný". 

Mám však za to, že rituál zavinování po porodu je vhodný i pro ženy s krásným porodem, kdy si žena může tento rituál dopřát jako svou poporodní péči, jako oslavu svého životního výkonu (protože to počít, donosit a porodit dítě skutečně je).

Hana Kverková, těhotenství, rituál zavinování

Rituál zavinování je nádherným poporodním rituálem, lázněmi

pro ženské tělo i duši, oslavou mateřství a ženství.

 

A to si zaslouží skutečně každá žena. 

Co tě v rituálu čeká?

Příprava

Rituál energeticky začíná už několik dní předem. Část potřebných věcí si chystáš a vybíráš sama a věci se tím už dávají do pohybu. V tu chvíli jsme spolu již v kontaktu a vše řešíme spolu. V den rituálu spolu potom nachystáme prostor, připravíš si rituální nápoj dle tvého výběru, stejně tak byliny a oleje. Poté, co rituál začne, vše praktické řeším už já a ty si jen užíváš péči a jsi ponořená v sobě. 

rituál zavinování, rituál zavírání kostí, poporodní rituál, rituál, slovanské ženy

Sdílení

V první, nejdelší části rituálu, mluvíš o tématu, které chceš uzavřít. Vyslovíš vše, co chce být řečeno. Já ti naslouchám s plnou pozorností, držím bezpečný prostor pro tvé sdílení, jsem ti nápomocná, abys udržela svůj záměr a odvážně se vydala i tam, kde je největší tma. U této části pijeme rituální nápoj, které spolu nejprve připravíme, nejčastěji kvalitní kakao s kořením. 

Vědomý dotek

Po opečování tvé mysli, emocí i duše se budeme věnovat vědomému doteku - 1,5 hodinové, velmi jemné a vědomé masáži celého těla kromě intimních partií. Použijeme základový olej i vonné esenciální oleje dle tvého výběru a tvojí intuice. 

rituál zavinování, rituál zavírání kostí, poporodní rituál, rituál, slovanské ženy

Bylinná koupel

Po masáži ti připravím očistnou bylinnou koupel. Bylinky si vybereš sama podle sebe, podle svojí intuice a svého napojení. Já ti připravím prostor, vanu, uvařím byliny a postarám se o vše praktické. V koupelně budeš samozřejmě sama, já ti budu pouze k ruce, kdybys něco potřebovala.

Ženská bylinná napářka

Pokud doma nemáš vanu, můžu s sebou přivézt stoličku na ženskou bylinnou napářku. Je to velmi jemná metoda příjemné relaxace pro ženy. Sedíš při ní na stoličce s otvorem, pod kterým je umístěn hrnec s bylinkami, jsi v dlouhé sukni až na zem, na které máš ještě deky. Z hrnce s bylinkami stoupá pára příjemné teploty, přinášející uvolnění a očistu. Celý proces je velmi decentní a vhodný i pro stydlivé ženy.

rituál zavinování, rituál zavírání kostí, poporodní rituál, rituál, slovanské ženy

Zavinutí do slovanských šátků

Proces, podle kterého se rituál zavinování nazývá. Po koupeli či napářce tě zavinu do lněných šátků a zamknu a odemknu 7 energetických zámků na tvém těle. Budeš jako motýl, který se zakuklí předtím, než se objeví v plné kráse a síle a odletí do světa. Čas, který strávíš zavinutá v šátcích si určuješ sama. Bývá to od pár minut až do 40 min. 

Ukončení rituálu

Rozvinutím ze šátků končí rituál ve své hlavní části, ale ty nadále zůstáváš v klidu, v napojení na sebe a necháváš doznívat celý proces. Jsi v teple, pohodlí, relaxuješ, odpočíváš. Já se postarám o úklid po rituálu a o vše praktické. 

rituál zavinování, rituál zavírání kostí, poporodní rituál, rituál, slovanské ženy

Chceš vědět víc? Podívej se na video:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Co praktického potřebuješ vědět?

Rituál proběhne u tebe doma
Tam, kde se cítíš příjemně a bezpečně, kde můžeš po rituálu zůstat odpočívat nerušena vnějším světem. Pokud tato možnost pro tebe není vhodná, můžeš si pronajmout vhodné prostory, případně využít možnost projít rituálem zavinování v mých prostorech (viz níže).
Rituál zavinování je celodenním procesem a trvá cca 6-8 hodin.
Je potřeba zajistit, abys měla soukromí. Pokud máš malé miminko, může s tebou být u sdílení (což bývá nejdelší část rituálu) a následně budeme dělat pauzy na kojení dle potřeb miminka a tebe.
Cena rituálu je 8500 Kč.
Zahrnuje celodenní individuální péči, přípravu a 30 min konzultaci při domlouvání rituálu, úklid po rituálu a podporu v následujících dnech.
Pracuji v oblasti Jičínska, Českého ráje a dojezdové vzdálenosti do 1 h od Jičína.
Mimo Jičínska se ještě domluvíme na ceně za cestu. Pokud jsi z oblasti, kam nejezdím, ráda ti předám kontakt na kolegyně a nebo můžeš přijet ty za mnou:

Tvoje průvodkyně rituálem

... aneb kdo jsem.

Hana Kverková

Jsem průvodkyně žen v ženských kruzích, v osobních sezeních, individuálních i skupinových rituálech a zejména v rituálu zavinování. 

Žiju ve spokojeném manželství, mám tři děti a díky nim zkušenost z porodu v porodnici (2017) i doma (2020 a 2023). Porody jsou moje srdcové téma, v Jičíně pod záštitou rodinného centra organizuji již několik let jičínskou část Světového týdne respektu k porodu. 

Rituál zavinování jsem se učila u přední české propagátorky této metody - u Jany Rosy v magické krajině žítkovských bohyní - v Bílých Karpatech. 

Od roku 2008 studuji alternativní  a duchovní směry pomáhajících profesí, vystudovala jsem andragogiku na Karlově Univerzitě, jsem certifikovanou koučkou Gestalt přístupu, prošla jsem kurzy kineziologie, třemi stupni reiki, dvěma energetickými čakrovými výcviky u Martina Kubáta, buddhistickou čakrovou praxí Cesta 5000 dechů. Od roku 2020 se intenzivně vzdělávám v energetické práci u švýcarské léčitelky Maartje Kreuzen.

Celé moje vzdělání najdeš tady a můj příběh zase tady

rituál zavinování, rituál zavírání kostí, poporodní rituál, rituál, slovanské ženy
Hana Kverková, Jana Rosa Matulová
S Janou Rosou po kurzu rituálu zavinování

Co o mě říkají...

Ráda bych poděkovala Háně Kverkové, že byla mou průvodkyní při rituálu zavinování kostí. Rituálem jsem si s ní prošla v říjnu 2021 a byl to pro mě hluboký transformační zážitek. Původní záměr rituálu bylo uzavřít si dva porody, ale jak se blížil termín, tak mi stále více na mysl přicházelo jiné téma a sice, že bych si chtěla uzavřít roli oběti ve svém životě a pro to jsem se nakonec i rozhodla. V první fázi rituálu, kterou je sdílení, jsem byla obrovsky vděčná, že jsem si vybrala Háňu, vynořilo se mi hned několik těžkých zážitků z mého života a ona mi je pomohla nádherně a laskavě zpracovat, že když jsme první sdílecí fázi dokončily, tak jsem měla úsměv na rtech a to i přes to, že jsem cítila obrovskou únavu, protože bylo hodně náročné se tím prokousávat. Myslím, že práce, kterou jsme spolu odvedly, by byla na několik sezení s terapeutem. Vše, co následovalo po sdílení – masáž, koupel a samotné zavinutí byl krásný relaxační uvolňující zážitek. Háňa byla obrovsky všímavá vůči veškerým mým potřebám, dala mi obrovský pocit důležitosti a svoji osobu při rituálu maximálně upozadila. Chci moc poděkovat za úžasnou péči, všímavost, pochopení, vyslechnutí, pomoc, přetransformování a pochopení některých situací z mého života... vlastně se mi celý ten zážitek těžko vyjadřuje slovy, tohle je třeba si zažít a jestli s někým, tak u Háni si můžete být jistí, že jste ve správných rukou, myslím, že má obrovský dar.
Marcela Krausová
Po roce práce na sobě jsem se náhodně dostala k možnosti rituálu zavinování. Už při pročítání a seznamování se s rituálem na tvých stránkách mnou projíždělo chvění a cítila jsem, že je to přesně to co v tu chvíli potřebuju. Uzavřít svou osobu jako šedou nespokojenou myš a přivítat ženu, která žije svůj život naplno a podle toho jak to cítí. Celý rituál proběhl naprosto nádherně a všechno přesně ladilo a navazovalo. A já se cítila jako královna. Hanko, máš obrovskou schopnost vidět to pozitivní, nabít energií a nadchnout, podpořit, vcítit se a ukázat člověku jeho hodnotu. Moc a moc ti děkuji!
Tereza Rousková