Čistý prostor = čistá mysl – praktické rady

Minulým článkem jsem vám uvedla ten dnešní a doufám, že jsem vás také namotivovala k tomu pustit se do podobného projektu pouštění starých věcí a reorganizace. I když to tak třeba na první pohled nevypadá, je to ohromně uspokojující proces a výsledky jsou nesmírné a to nejen v uspořádání prostoru ve vašem domově, ale i obecně v životě.

Systémů úklidu, kterých se člověk může řídit, existuje obrovské množství. Jak už víte z minulého článku, já jsem se inspirovala u Marie Kondo – nenápadné, roztomilé Japonky. Jejím cílem je uklidit a zorganizovat svět a hlavním nástrojem její práce je radost, respektive otázka – přináší mi tento předmět radost? To je základem její metody, avšak nejen na tomto principu staví svůj velmi úspěšný projekt. Představím vám nyní několik bodů, které jsou dle mého názoru nejdůležitější.

1. Otázka Přináší mi tento předmět radost

Pokud ano, nechám si ho. Pokud ne, pošlu ho dál. Toto je základ metody KonMari a takhle jednoduché to je. Člověku tady asi vyvstane na mysl spousta dalších otázek – například pragmatické  “jak poznám, že mi něco přináší radost”? Nejsme často zvyklí se sami sebe ptát na podobné věci. Přitom je to otázka zcela esenciální a to nejen při úklidu, ale při úplně všem, co děláte. Vrací nás zpět k sobě, k tomu, jak se cítíme a co cítíme, což je něco jako náš vnitřní kompas.

Můžete zkusit svou mysl trošku obelstít a metodu si natrénovat, pro příklad si to ukážeme na oblečení. Určitě máte své oblíbené kousky, které prostě nevyhodíte. Vezměte si do ruky své oblíbené šaty (opravdu se všeho dotknout je také velmi důležité) a chvilku prociťujte své pocity, když předmět držíte. Pak si vezměte do ruky něco, co už vážně nechcete, třeba ty staré obludné mrkváče, co jste objevili a sami se divíte, kde se u vás vzaly. Zase si je vezměte do rukou a prociťte své pocity. Cítíte ten rozdíl? Alespoň slabě? Cítění tohoto rozdílu je naprosto nezbytné pro úspěšnost této metody, avšak možná ho budete muset trošku natrénovat, přeci jen, není to standardní postup úklidu.

Pokud jste si pokládali mou nejdůležitější otázku, mělo by vám to jít snáze.

2. Všechno na hromadu

Dalším důležitým bodem paní Kondo je dát všechny věci stejnéhodruhu na jednu velkou hromadu. Chystáte se na čistku šatníku? Vezměte všechno oblečení, které vlastníte a položte ho na podlahu. Ano, opravdu všechno. I ty tašky se starým oblečením, do kterého doufáte, že se jednou zase vejdete a máte je na půdě. Však víte, o jakých mluvím.

Tahle technika má jednu velkou výhodu – až uvidíte, kolik věcí máte, pravděpodobně budete mít pocit, že se v tom množství utopíte a ztratíte. Což je super, protože uvědomění, kolik jeden malý človíček nashromáždí věcí vás dost osvobodí k tomu, abyste si nechali opravdu jen to, co chcete.

3. Třiďte podle kategorie, ne podle umístění

To znamená – až budete třídit například oblečení, musíte ho vytřídit všechnonajednou, ne jen to, které máte aktuálně ve své skříni. Na hromadu přidejte i sezónní oblečení, nyní bezpečně ukryté na půdě a všechny ostatní poklady, které si můžete vzít na sebe. Následně si samozřejmě můžete urovnat věci jak potřebujete, ale pro proces úklidu je důležitý ten psychologický aspekt uvědomění si obrovského množství věcí.

4. Než začnete, ujasněte si, co chcete a také jak chcete žít a zamyslete se, jaký prostor tomu odpovídá.

Nebojte se zajít do detailů a buďte konkrétní. Trávíte rádi čas doma a chcete si vytvořit velmi pohodlné hnízdečko? Milujete vaření a proto budete mít spoustu kuchyňských pomůcek? Jste cestovatelé, pro které je priorita vlastnit malé množství kvalitních věcí? Prozkoumejte své potřeby a motivy, které se za nimi skrývají.

To samé udělejte také se svými preferencemi, zamyslete se, jak byste se chtěli ve svém prostoru cítit – a podle toho jednejte. Jsou lidé, co se cítí nejlépe obklopeni spoustou věcí, které jim dělají radost, jiní jsou raději za čisté, holé a minimalistické prostředí. Kdo jste vy?

5. Vytřiďte věci najednou

Samozřejmě – ne všechny, co vlastníte. Ale ve chvíli, kdy se pustíte do čistky jedné kategorie, tak ji dokončete. Věci, které nechcete (které vám nepřináší radost a nezapadají do vašeho ideálního konceptu života) dejte do krabic či do pytlů a odneste je pryč. Nemusíte je nutně hned vyhodit, darujte ji či prodejte. Důležitá je však jedna věc – nesmíte mít vytříděné věci na očích. Jinak se v nich začnete přehrabovat, pochybovat a celý proces tím ohrozíte, ne li přímo zmaříte.

6. Vyhraďte si jednu krabici pro nerozhodnost

Tento bod nepochází od Marie Kondo, ta by vám ho asi nepovolila.  Ale jedná se o něco, co  jsem si sobě dovolila já, protože jsem na sebe nechtěla být tolik přísná. Povolila jsem si jednu krabici, kam jsem si dala všechny kousky, u kterých jsem vážně hodně váhala a dala jim čas. Překvapivě se tam všechny vešly a nebylo jich nakonec tolik – a mě to umožnilo o něco lépe pokračovat v procesu, protože jsem na sebe nevytvářela přílišný tlak.

 

Marie Kondo napsala o úklidu dvě knihy, které obě stojí za přečtení. První v češtině vyšla pod názvem Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy. Druhá kniha zatím český překlad nemá, ale v angličtině se jmenuje Spark Joy a věnuje se podrobněji konceptu vyzařování radosti a je spíše takovým ilustrovaným manuálem.

Bohužel vám nemůžu do jednoho článku vměstnat moudra a návody ze dvou knih, ale dostali jste pěkný základ. Můžete ho vyzkoušet a pokud se vám zalíbí, doporučuji si sehnat knihy paní Kondo a poučit se podrobněji.

Mě její metoda velmi pomohla k uzavření jedné obrovské životní kapitoly a k vytvoření prostoru pro začátek ještě větší. Uzavřela jsem své dětství, dospívání a celá má osobní dvacátá léta, plná cestování, svobody, poznávání a učení se a začala kapitolu zodpovědnosti, prohloubení partnerství, vytváření rodiny a ukotvování svého poslání v životě.

Což je na to, že vlastně jen uklízíte a třídíte, docela slušný výsledek – nemyslíte?

Hana Kortanová

Chcete získat tři jednoduché techniky k dosažení hlubokého kontaktu se svým nitrem?

KE STAŽENÍ ZDARMA ZDE

Jsem průvodkyně v osobním rozvoji, která propojuje minimalismus a spiritualitu. Vedu lidi do kontaktu s jejich spirituální částí, s jejich nitrem a podstatou. Ukazuji cesty, jak vědomě uchopit svůj život a s pomocí minimalismu si vytvořit prostor a čas na vše podstatné. Moji cestu k minimalismu a spiritualitě objevíte TADY Máte pět minut? Pojďte se ponořit do tady a teď v unikátní meditaci ZDARMA s názvem "Já jsem tady a teď. Láká vás ponořit se hlouběji do své duše? Podívejte se na meditační balíček "3 MEDITACE PRO VĚDOMÝ DEN"
Komentáře